6 aylık bebek neler yiyebilir? İşte ay ay bebek beslenme tablosu…

Bebekler 0-6 ayı doldurduktan sonra anne sütünün yanında ek gıdaya geçerler. Ancak bu her şeyi yiyebilecekleri anlamına gelmez. 6 aylık bebek neler yiyebilir diye merak ediyorsanız haberimizdeki 6 aylık bebek beslenme tablosuna göz atabilirsiniz...

432

Ay ay bebek beslenmesi menüsü hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Bebeğinizin gelişimine doğrudan etki eden yiyecekler seçebilmek için bebek beslenme tablosundan faydalanmanızı öneririz.0-6 ay bebek beslenmesi anne sütü ile sağlanır. Sonrasında katı gıdalara geçiş dönemi başlar. Burada 6 aydan büyük bebek beslenme tablosu çıkarılmalıdır.
Öncelikle bebeğinizin sağlıklı bir gelişim sürecine sahip olması ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için en gerekli besin anne sütüdür. Belli bir müddet bebeğiniz zorunlu olarak sadece anne sütü ile beslenebilecektir. Bu nedenle ilk zamanlarda hangi ayda hangi yemek yenmeli diye bebeğinizin besin programı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Bebeğiniz anne sütü ile 4 aya kadar sağlıklı bir büyüme evresi geçirebilir. 4. Aydan sonra ek besinleri de bebeğinizin beslenmesinin içerisine eklemeniz gerekmektedir. 4 ile 6 ay arasındaki bebeklerin besin programına yumuşak ve sıvı püreler eklenebilir. Topak olmamalıdır. Bebeklerde muhallebi olarak hazırlanabilen birçok tarif vardır. Bu tariflerden yararlanarak bebeğinize lezzetli ve besleyici püreler hazırlayabilirsiniz.

6 AYLIK BEBEK NELER YİYEBİLİR?

Anne sütüne devam edilebildiği sürece besin listesinden çıkarılmamalıdır. Ancak anne sütü yetersiz geliyorsa devam mamaları kullanmak gerekecektir. Sütlü, tahıllı kaşık mamaları kullanılabilir. Hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de bebeklerde muhallebi yerine geçecek biberon mamaları hazırlanabilir. Kaşık mamaları sulu olarak hazırlanmalıdır. Her gün bebeğe biraz daha fazla mamadan verilerek bünyesi alıştırılır bir hafta sonra mamayı boza kıvamında hazırlayarak bebeğinize yedirebilirsiniz.

Kaşık mamasından yaklaşık 2 hafta sonra bebeğinize meyve suyu vermeye başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz meyvelerin o mevsimin meyvelerinden olmasına özen gösterin. 1-2 tatlı kaşığı vererek meyve suyunu bebeğinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Yavaş yavaş arttırılarak 1-2 hafta süre sonra püre halinde verilmeye başlanabilir. Sebze çorbalarına geçmek için meyve tüketimine başlandıktan 2 hafta sonrası en uygun vakittir. Bebeklerde muhallebi verilebilmesi için bebeğin 5 veya 6 aylık olması gerekmektedir. Muhallebi tüketimine başlandıktan 1-2 hafta sonra da sebze çorbalarına geçilebilir.

Anne sütünün faydaları nelerdir? Bebekler ne kadar emzirilmeli?

6 AYLIK BEBEK YEMEK TARİFLERİ ÖĞRENİN

Sebze çorbalarında kabak, karnabahar, bezelye ve iyi pişmiş taze fasulyeler sonradan çorbaya dâhil edilebilir. Bebeklerde muhallebi yerine yoğurt verilmeye de başlanabilir.

Bebeğiniz 7-8 aylık olduğunda eğer hala anne sütü alabiliyorsa buna devam edilebilir. Anne sütü yetersizse devam mamaları kullanılmalıdır. Meyve ve sebze püreleri hazırlamaya devam edin. Bebeğinizin eline vereceğiniz, kemirebileceği çiğ sebzeleri de yiyebilecekleri besinler arasına ekleyebilirsiniz.

Tahıl gevrekleri, soyulmuş domatesler, suda bekletilerek yumuşatılmış kuru kayısılar, et ve balık ürünleri bu aylarda bebeğinize verilebilecek en uygun besinlerdir. Bebeklerde muhallebi tüketimine başlandıktan sonra bünyeleri alışmışsa kahvaltıya başlanabilir.

Bebeklerin yüzünde çıkan beyaz sivilceler nasıl temizlenir? İşte tedavisi…

6 AYDAN SONRA BEBEK BESLENMESİ (AY AY)

Kahvaltıda haşlanmış yumurtanın sarısı günaşırı bir çay kaşığı olacak şekilde 8 aylık bebek kahvaltı programına eklenebilir. Yavaş yavaş da verilen miktar arttırabilir. Bebeğinizin değişik tatları da denemesi açısından tarhana, mercimek gibi çorbalar verilmeye başlanabilir.

Bebeğiniz 8-9 aylık olmuşsa yemek tanelerini büyülterek yiyecekleri hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin kendi kendine yemeyi kolaylaştırabilmesi için çubuk biçiminde yiyecekleri vermeye başlayabilirsiniz. Kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri, çorba ve börek de artık besin listesine eklenebilir.

Bebeğiniz 10 – 12 aylık olmuşsa hemen hemen her besini verebilirsiniz. Ancak yemekleri pişirirken tuzsuz olarak hazırlamaya dikkat edin. Önceden püre şeklinde hazırladığınız et, balık ve tavukları artık küçük lokmalara ayırarak bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz.