Alanya tatiline özel gezi rehberi: Gezilmesi gereken 5 adres…

206

Alanya bir zamanlar zengin bir ticaret kenti olan Alanya, kumsalları ve tarihi kalıntılarıyla bugün turistlerin ilgi odağı. Hellenistik devirden beri yerleşime açık olan Alanya’yı tatil beldesi özelliğinde. Peki Alanya’ya nasıl gidilir? Alanya’da gezilecek yerler nelerdir? İşte Alanya tatilinizde çok işinize yarayacak gezi rehberi…

ALANYA’YA NASIL GİDİLİR?

Alanya İstanbul’a 846, Ankara’ya 667 İzmir’ 565 Antalya’ya 135 km. Büyük kentlerden Alanya’ya direkt otobüs var. Alanya’ya en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Alanya arasında sık sık otobüs seferleri yapılıyor.

ALANYA’DA GEZİLECEK YERLER

ALANYA KALESİ: Alanya Limanı’nın arkasında yer alan üç tarafu denizle çevrili bu Selçuklu kalesi, Romalı korsanların yaptığı eski bir kalenin yerine 1225’te I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırıldı. İç içe 3 surdan meydana geliyor. Kale içinde bizans devrine ait Aya Yorgi Kilsesi, iç kalesnin güneydoğu köşesinde Aelçuklu hamamının kalıntıları görülüyor. Dış surlarındaki Kızıl Kulse ise Selçuklu devrinde tersane olarak kullanılıyordu.

ALARA HAN VE KALESİ: Alanyanın 35 km kuzeybatısında denizden 7 km uzaklıkta yer alan Alarahan 1231 yılında birinci alaattin keykubat tarafından yaptırıldı kapıdan girildiğinde ilk olarak nöbetçi kulübesi hamam uzun bir koridor 1.02 kenarında geceleme odaları göze çarpıyor.

DAMLATAŞ MAĞARASI( ASTIM MAĞARASI): Sarkıt ve dikitleriyle ilgi çeken var ya da yağmurlar nedeniyle beş ay boyunca tavandan su damlacıkları damlıyor yüksekliği 15 metre olan Maria’nın merdivenle inilen alt kısmı deniz seviyesinin altında yıl boyunca sıcaklığı 22° olduğu iki gözlü damlataş mağarası 200 metre karelik bir alanı kaplıyor mağarada yapılan araştırmalar sonucu havasının astım hastalığına iyi geldiği ortaya çıkarılmış Alanya kalesi yarımadası çevresinde damlataş mağarasının dışında korsanlar mağarası aşıklar mağarası ve fosforlu mağara da bulunuyor.

HAMAKSİA: Alanya’nın 8 km. Kuzeybatısında bulunan Elikesik köyünün arkasındaki tepelere kurulmuş olan kentin surları oldukça iyi durumda.

SYEDRA: Alanya İlçesi’nin Alanya Anamur karayolunun yaklaşık 22 km’sindeki Asartepe yakınında yer alan kentin yakınında Sedra Çayı geçer. Ayrıca haman, nekropolis ve duvarları resimlerle dolu üç salonu bulunan büyük yapı görülmeye değer.