Çölyak nasıl anlaşılır?

Çölyak hastaları ne yemeli sorusunun yanıtını mutlaka bilmelidir. Haberimizdeki çölyak hastalığı belirtilerinden 5'ini taşıyorsanız mutlaka doktora görünün...

184

Bağışıklık sistemini zorlayan bir tür alerji hastalığı olan çölyak hakkında merak edilenleri derledik. Çölyak nedir? Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan Gluten adlı proteinin ince bağırsakta emilememesi sonucu meydana gelen hasara Çölyak hastalığı denmektedir. Yani glutene karşı bağışıklık sisteminin verdiği aşırı ve anlamsız tepki, gluten içeren besinleri düşman olarak görüp bu gıdaların vücuda girmemesi için savaşması sonucu kronikleşen alerji ve hassasiyettir.

Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahılların özünde Gluten vardır. Vücudun sağlıklı olarak gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Gluten nedir? Kimler gluteni hayatından çıkarmalı?

ÇÖLYAK HASTALIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Çölyak hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

– Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik
– Kusma, halsizlik ve iştahsızlık
– Midede gaz sancısı
– Şiddetli karın ağrısı
– Dışkıda anormallik
– Kansızlık ve demir eksikliği
– Erken yaşlarda ortaya çıkan kemik erimeleri
– Çocuklarda büyümede yavaşlama, gerilik
– Huzursuzluk ve sinirlilik
– Ağız içinde oluşan aftlar
– Eklem ve kemik ağrıları
– Ciltte kaşıntılı döküntüler
– Adet düzensizliği
– Kısırlık
– Mide ülseri