Damar sertliğinde 17 yaş detayı!

Damar sertliği ile sigara ve alkol kulanımının ilişkisi yeni yapılan bir araştırma ile kanıtlandı. Peki damar sertliği nedir? Yapılan yeni damar sertliği araştırması kimleri ilgilendiriyor? İşte yanıtlar…

191

Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, sigara ve içki görece daha genç yaşlarda kalp sağlığına zarar vermeye başlıyor. Bu da kalp ve damar hastalıklarına, daha sonra da kalp krizi ve felç riskine yol açıyor.

Aynı araştırma, kalpteki atardamarların sigara ve içkiyi bırakan gençlerde normale döndüğüne işaret ediyor.

İngiltere’deki bilim insanları, Bristol Üniversitesi’nin ebeveyn ve çocuk sağlığı üzerine çalışan araştırma merkezi ALSPAC’ın 14 bin 500 ailenin katıldığı çalışmasından yola çıktı.

DAMAR SERTLİĞİ İLE İLGİLİ YENİ ARAŞTIRMA

1266 gencin 2004 ve 2008 yılları arasında kaydedilen verilerini inceleyen araştırmacılar, 13, 14 ve 17 yaşlarındaki katılımcıların sigara ve alkol kullanımlarını ve kalp damar sağlığını inceledi.

Burada iki ana değişken öne çıktı:

  • Yaşamları boyuncu içtikleri sigara sayısı
  • Alkol tüketimine başladıkları yaş

Çocuklarda sigara alışkanlığı neden olur?

Araştırma sonuçlarına göre, yaşamı boyunca 100’den fazla sigara içmiş olanlar ya da çok fazla içki tüketenlerin kalplerinde, 20’den az sigara içmiş olanlar ve günde 2 alkollü içki tüketenlere oranla daha sık damar sertleşmesi emarelerine rastlandı.

BBC’ye konuşan İngiltere Kalp Vakfı’nın direktörü Prof. Metin Avkıran, vakfın finansal destek verdiği bu araştırmanın “cesaret verici sonuçlar” sunduğunu söyledi.

Avkıran, “Bu araştırma kalp atardamarlarındaki sorunların genç yaşlarda bile kendilerini gösterebileceğini ve bunun daha sonraki yıllarda çok ciddi sorunlara sebep olabileceğini gösteriyor. Gerçekten hayatınızı kurtarabilecek bazı değişiklikleri yapmak için hiçbir zaman geç değildir” dedi ve ekledi:

“Sigarayı bırakmak kalbinizi korumak için yapabileceğiniz tek ve en iyi şey. İçki içiyorsanız da bunun önerilen miktarı aşmamasına dikkat etmelisiniz.”

Alkol ile ilgili çarpıcı araştırma: Bir kadehi bile yetiyor…

DAMAR SERTLİĞİ NEDİR?

Vücuttaki kan damarlarının özellikle sigara kullanımı, şeker hastalığı, kolesterol, hipertansiyon gibi durumlarla birlikte bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu, esnekliklerini kaybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir.

Damar sertliği genellikle sessiz seyirli iken, arter duvarındaki birikmiş hücre ve yağ moleküllerinden oluşan aterom plaklarının çatlaması sonrası ani belirtiler ortaya çıkar. Eğer kalp damarları tutulmuş ise kalp krizi; beyin damarları etkilenmiş ise inme; bacak damarları etkilenmiş ise de yürüme sırasında topallama ve ileri dönemde kangrene yol açar.