Farenjit nasıl geçer? Farenjit tedavisinde dikkat etmeniz gerekenler…

Farenjit kısaca boğa iltihabı olarak bilinir. Burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplana Farenjit denir.   Peki Farenjit tedavisi nasıl yapılır? 

63

Üst solunum yolu hastalıklarıyla beraber akut farenjit görülebilir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara neden olan virüsler, öksürük ya da hapşırıkla havaya saçılan virüs ve bakterilerin yanı sıra, mikroplu bir yüzeye ağız ya da burnunuzu değdirmeniz farenjite yol açabilir.

Bunların yanı sıra sigara, alkol, kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği, geniz akıntısı, çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler gibi boğazı tahriş eden faktörler kronik farenjitte etkin rol oynar.

Boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı,  ateş, öksürük, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu şeklinde ortaya çıkar.

Boğaz ağrısına doğal reçete…

Farenjit tanısı konurken genellikle herhangi bir tetkik yapmak gerekmez ancak,  Farenjite neden olabilecek bir başka hastalık düşünülüyorsa buna ait tetkikler yapılabilir. Peki farenjit tedavisi nasıl yapılır? İşte Farenjit olanların dikkat etmesi gerekenler…

FARENJİTİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Virüslerden kaynaklanan farenjit için antibiyotikler fayda sağlamaz. Ancak ciddi enfeksiyonlarda ya da bağışıklık sisteminin çok zayıf olduğu durumlarda antibiyotik önerilebilir. Antibiyotiklerin yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabilir. Pastiller genellikle faydasızdır.

Kronik farenjitin ise tedavisi oldukça zordur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Antibiyotikler genellikle faydasızdır.  Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir.

FARENJİT OLDUĞUNUZDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

  • Bolca dinlenmek
  • Sigara ve alkol almamak.
  • Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak. Bulunulan ortamları iyice havalandırmak.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak.
  • Üşümemeye çalışmak.
  • Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak
  • Reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay-kahve-alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak, asitli, baharalı, acılı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.
  • Boğazı temizlemeye çalışmaktan mümkün olduğunca kaçınmak.
  • Boğazın kurumasını önlemek için bol bol su içmek. Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletebilir.
  • Uygun tedavi ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjitin bulgularını ortadan kaldırmayabilir. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir. Ağrı şiddetliyle doktorunuza danışarak boğaz ağrısını dindirecek ilaçta kullanabilirsiniz.

Baharatların faydaları… İşte şifalı baharatlar…