İstanbul’a yakın tatilin adresi Yedigöller gezi rehberi

Yedigöller ilkbahar ve sonbahar aylarında en güzel halin alıyor. Yedigöller nerede,Yedigöller konaklama imkanları neler, Yedigöller’e nasıl gidilir ve nerede kalınır diye merak ediyorsanız Yedigöller gezi rehberi ile öğrenebilirsiniz.

176
Yedigöller gezi rehberimiz sayesinde daha gitmeden Yedigöller hakkında ilgi sahibi olacaksınız. Yedigöller havzası ile sarıçam, karaçam ve gürgen ağaçlarından oluşan karışık ormanları bulunan Yedigöller’de hafta sonu geçirmek bir tablonun içinde olmak gibi… Yedigöller nerede, Yedigöller’e nasıl gidilir ve nerede kalınır diye merak ediyorsanız Habertürk’ün Yedigöller gezi rehberine göz atabilirsiniz…
YEDİGÖLLER’DE GEZİLECEK YERLER
GÖLLER
Çam, kayın ve kızılağaçlarla çevrili Yedigöller’de adından anlaşıldığı gibi 7 göl bulunur. Bunlar; Büyükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Seringöl ve İnce Göl’dür. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl, Yedigöller’de canlı alabalık yetiştirilmesi  için damızlık amaçlı kullanılmaktadır.  Nazlıgöl’e kuzeydoğusunda yüzeye çıkardığı su ile bir şelalenin oluşmasına sebep olmasından dolayı Şelale Gölü de denir.
YEDİGÖLLER MİLLİ PARK
Milli Park zambak, sıklamen, çiğdem ve orkide olmak üzere toplam 236 adet bitki türünü içerir. Başlıca ağaç türleri olan  kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, yapraklı üvez, keçi söğüdü, yabani kiraz, ıhlamur,  dişbudağın yanı sıra porsuk gibi nesli azalmakta olan bitki türleri de mevcuttur.  Milli park çok çeşitli bitki türüne ev sahipliği yaptığı gibi çeşitli hayvan türlerine de ev olmuştur. Bu hayvan türleri arasında yabani türler de vardır.
KAPANKAYA TEPESİ
Yedigöller’de Panoromik manzara için doğru adres Kapankaya tepesidir. Tepeden gölleri ve çeşitli ağaçların buluşmasını seyredebilirsiniz. Fotoğraf çekimi için de olanak sağlar
BİZANS KALINTILARI
Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.
YEDİGÖLLERDE KONAKLAMA
Orman Bakanlığı’na bağlı bungalov evlerde ve misafirhanede konaklayabilirsiniz.  Milli Park İçinde bulunan 18 üniteden oluşan toplam 72 yataklı bungalov ev mevcut. Ayrıca kamp alanı da var.
YEDİGÖLLERE NASIL GİDİLİR?
Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.
İstanbul’dan gelenler Bolu’da TEM’den geçip sanayi sitesinden Yığılca yoluna giriyor. Yedigöller tarlasından son milli park 72 km uzaklıkta
Ankara’dan eski İstanbul-Ankara güzergahı tercih edilebilir. Yeniçağa gelmeden Yedigöller tabelasinı görürsünüz.