Karış karış Ayvalık gezilecek yerler… İşte Ayvalık tatil rehberi…

132

Ayvalık, Ege Denizi kıyısında, alçak tepeli bir alana kurulu. Bu ilçe çok uzun yıllardan beri gezginlerin mola noktası. Turizmin gelişmesiyle taşla döşeli birçok sokağı, asfalt gitse de kasaba samimiyetinden ödün vermeden ağırlıyor konuklarını Ayvalık’ın berrak denizi dalgıçlar için de bir çekim merkezi haline gelmesini sağladı. 

AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul’a 489, Ankara’ya 675 İzmir’e 156 km. Çanakkale üzerinden İstanbul, İzmir arasında sefer yapan otobüsler Ayvalık’a uğruyor. İstanbul’dan Bandırma Balıkesir, Ankara’dan ise Eskişehir Bursa güzergahı izlenerek Ayvalık’a ulaşabilir.

AYVALIK GEZİLECEK YERLER

SARIMSAKLI PLAJI: İlçe merkezine 8 km uzaklıktaki plajın kumsalı 7km boyunca uzanıyor. Plajdaki birçok konaklama tesisi deniz ürünlerini soyasıya tadabileceğiniz lokantalar bulunuyor. 

ŞEYTAN SOFRASI: Adını kayalıkların üstünde yer alan yuvarlak sofra görünümündeki tepeden alıyor. Çam ormanlarıyla kaplı bölgede güneşin batışı seyretmeye değer.

CUNDA: Çevre uzunluğu 44,818 metre olan Alibey Adası sonradan köprüyle karaya bağlandığından bugünyarımada görünümünde. Adanın Ayvalık’tan bakıldığında solundaki boğaza Dalyan Boğazı Sağındakine Dolay Boğazı adı verliliyor. Ayvalık merkezinde karayolu ile 8 km uzaklıkta. Ada terzinde sıralanmış balık lokantalarında Ege’nin ünlü papalinası sayısız deniz ürünü mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam mönülerinin tadına doyum olmaz. 

Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların iç içe girmiş koyların güzelliği seyre değer. Adada çok sayıda kilise ve manastır bulunuyor. Kliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi 18. Yüzyılda 1300 metrekarelik alana kurulmuştur. Büyük çanı Bergama Müzei’de sergileniyor. 1873 yılında inşa edilen kilise ile işlemeli sarmışaktaşlarıyla dikkati çeken Aşağı Çeşme’nin bulunduğu eski mahalle adanın Hristiyanlarla Müslümanların birlikte yaşadığı ilk mahallesiydi. Kilise içtesi mermer işçiliğin dini konuları içeren tavan süslemeleri, İsa’nın doğumundan ölümüne kadar anlatıldığı resimleri, balık derisi üzerine yapılmış azize portreleri ile halen bozulmamış en dikkate değer yapı.

Ayios Dİmitri Manastırı 1795 tarihlidir. Alında bir burun olduğu halde Tımarhane Adası diye ünlenen mevkideli Ayia Paroskevi Manastrırı mucizeleriyle ünlü. Buraya Tımarhane Adası denmesinin bir sebebi coğrafi aldı yanılmasıysa bür nedeni bu manastırın psikolojik rahatsızlıklara iy geldiği inancıdır. Panaya Kilisesi ve Ayıs Pandeleymonas, Ayo Yannis günümüzde sadece kalıntıları duran kiliselerdir.

TAKSİYARHİS KİLİSESİ: Ayvalık’ın en ünlü kilisesi Cunda’da. 1873’te inşa edilen kilise mimarisi mermer işçiliği tavan süslemeleri ikonaları ve aziz portreleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. 

ALTINOVA: Altınova temiz sahillere sahip. Merkeze 13 km uzaklıktaki bölgede piknik ve gezi alanları var .

AYVALIK ADALARI: Ayvalık ilçesinin kuzey ve kuzeybatı kıyılarında bulunan çok sayıda adanın en büyüğü Patriça’nın yani Cunda’nın yeni adı Alibey Adası. Ayvalık’ta Alibey Adası dışında 23 ada vardır. Kimisi bitki örtüsünden yoksun, kimisi seyrek bitki örtüsüne sahip 22 tanesi Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın sınırları içinde kalıyor.

Ayvalık 24 adasının çevresindeki 40’tan fazla dalış noktası ile Ege’nin en hareketli dalış merkezlerinden biri. Sualtı flora ve faunasının çok zengin olduğu resifler bölgesini diğer avantajı. Kız Adası 168 metre çevre uzunluğuna sahip. Adanın 1 mil kuzeydoğusundaki ‘Deli Mehmet Taşları’ diye adlandırılan sığlık bölge ilgin. Florsıyla suları sambasının tercih ettiği yerleden. 19 metre derinte başlatan taşların doğu yönünde gargonya adı verilen iri yapraklı bitkilerle örülü alan Türkiye’de dalık yapan her balıkadamın görmek isteyeceği güzellikte.

Tabiat parkı alanınında kalan iki adayla birlikte bölgede toplam 24 ada var. Bu adaların adları şöyle;

Cunda (Alibey)

Yumurta (Küçük İyosta)

Güneş (İyotta)

Karada (Akvaryum)

Pınar (Kılavuzi Masko)

Yellice (Poyraz, İncirli)

Küçük Maden

Maden

Taşlı, 

Tavuk

Güvercin

Hasır

Karada (Kamış)

Balık (Büyük Karada, Tavşan)

Kız

Yumurta (Topan)

Çiçek

Taş

Göz (Kalamopulo)

Lale (Dolap, Soğan)

Yuvarlak

Kayabaşı

Yelken (Ayiy Alı)

Bunlardan Çiçek ve Kayabaşı tabiat parkının sınırları dışında kalan adalar.

Çanakkale Assos gezilecek yerler rehberi…