Tüp bebekte 10. günde tutunma belirtileri nelerdir? Gebelik testi 10. günde mi yapılır?

Embriyo transferinden sonra 10. gün ve sonrası belli başlı belirtiler de meydana gelir. Bu belirtiler günlük ya da haftalık olarak değişkenlik gösterebilmektedir. En belirgin olarak bilinen fetal geliştirme ve HCG  salgılanmasının devam etmesidir.

79

Bebek anne karnında büyümeye başladıkça günlük şekilde farklı etkiler ve belirtiler ortaya çıkar.Çoğu tüp bebek tedavisi gerçekleştiren klinik gebelik için ilk kan testini 10. günde ister. İkinci kan testini de 12. günde. Bunun sebebi kandaki HCG oranın takibidir. Tek bir test sonucu ilaçların yan etkileri nedeniyle yanıltabilir. Ancak bu iki gün arasında büyük oranda değişecek olan veri hamileliğinizi kanıtlar.

TÜP BEBEKTE GEBELİK NE ZAMAN NETLEŞİR?

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE TRANSFER SONRASI 10. GÜN

Lekelenme; embriyo transferinden sonra 10. gün belirtileri arasında en sık rastlanan sorun lekelenmedir. Tüp bebekte bu süreçte önemli olan kanama boyutu ve rengidir.  Tüp bebek sonrası ortaya çıkan belirtiler neticesinde kanama rengi siyah ya da koyu kahve ise bebek anne adayına tutunmuş anlamına gelir. Meydana gelen kanama belirtileri fazla düzeyde ise doktor ile görüşmek gerekir. Kanama sonrası 10. gün kasık ve bel kısmında belli düzeyde ağrı oluşur. Bu belirtiler sonrası doktor bazı ağrı kesici ilaçlar verir. Ağrıları ortadan kaldırırken kanama ile alakalı sorun da ortadan kalkar ve anne adayı rahatlar. Bu süreçte doktor gerekli görürse idrar testi ve kanama ile alakalı farklı testler yapar. Bu anne adayında var olan diğer sıkıntıların ortaya çıkarılması için gereklidir.Kramp; bazı anne adaylarında 10. gün sonrasında kramplar tüp bebek tutumu ile alakalı şekilde belirti olarak kendini gösterir.Regl oluşmaması; embriyo transferinden sonra anne adaylarında regl ile alakalı kanama olmamışsa hamilelik testi yapımı istenir. Bu test idrar ya da kan testi olarak yapılır. Yapılan idrar ya da kan testi sonucunda gebelik olmamışsa ve kanama oluşmamışsa doktor ile görüşmek gerekmektedir. İdrar testi sonuçları da doktora götürülmelidir.

Tüp bebekte hamilelik belirtileri

Kusma ve mide bulantısı; hormon değerlerinde oluşan farklılıklardan kaynaklı olarak kusmalar ve mide bulantıları oluşmaya başlar. Özellikle sabah saatlerinde bu sorunlar oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşır. Bu süreçte mide bulantısı için kullanılacak olan ilaç bulunmaz ama doktor beslenme ile alakalı olarak farklı önerilerde bulunur.

http://www.kizlardunyasi.com/tup-bebek-transferinden-sonra-11-gunde-yasananlar-nelerdir-gebelik-testi-ne-zaman-yapilir/11. GÜNDE NELER OLUR? TUTUNMA BELİRTİLERİ NELERDİR?