Tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başları?

Tüp bebek tedavisi gören ya da görmek isteyen anne adayları tüp bebekte hamileliğin ne zaman başladığını merak ediyor. Heyecanlı bir bekleyiş içine girenler için tüp bebek oluşumuna dair bilgiler vereceğiz...

242

Gebelik hayali kuran kadınlar tüp bebek tedavisine büyük umutlarla başlar. Genellikle de transfer sonrası endişeli geçirir. Yorgun geçen tüp bebek tedavisi sonrası en büyük önerimiz kendinizi psikolojik olarak çok yormamanız.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Tüp bebek tedavisi 30 gününüzü alır. Bu bir ay boyunca iğneler ilaçlar testlerle geçirirsiniz. Gözünüzde büyüttüğünüz bazı şeylerin kolaylığını da keşfedersiniz. Peki tüp bebek tedavisinde hamile olup olmadığınızı kesin olarak ne zaman anlarsınız. İşte gebelik için en net zamanlama…

Hamile kalmak için Beta HCG hormonu kaç olmalı?

TÜP BEBEKTE HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR?

BHCG hormonu döllenmeden ortalama 8 ila 12 gün sonra kanda hormon salgılamaya başlar ve bu salgılama 5 ml üstüne çıkınca gebelik var demektir. Ancak önemli olan artışların sağlıklı olmasıdır. Zira 48 saatte bir iki katı artış yaşanmalıdır. Özellikle bu dönemde artış sağlanmada dış gebelik durumları yaşanır ki bu da embriyonun rahim dışında kalmasından oluşur.

Ayrıca Transfer sonrasında anne adayları kendilerine söylenen tarihte kanda BHCG testi yaptırmalıdır. Sabırsızlık ve heyecan dolu günler yaşandığından 12.günden önce yapılan idrar testi genelde yanıltıcıdır. Çünkü bu günlerin test sonuçları öncelikle kana ileriki günlerde idrara belirti vermeye başlar. Bu sebeple doktorlar 12.günde özellikle kandan test isterler. İdrar testleri piyasada da çok rahat bulunan testler olduğundan, anne adayları hemen bu duruma başvururlar.

Tüp bebek oluşumunda transferden sonra 1. günde neler oluyor?