Tüp bebekte transferden sonra 9. günde neler oluyor? Gebelik belirtileri…

Döllenmeden sonra transfer gerçekleşmişse 9. günde belirgin değişiklikler yaşanmaya başlar. İşte tüp bebekte transfer sonrası anne adayında 9. günde yaşanan değişimler...

104

Tüp bebek tedavisinde özellikle transferden sonraki 9.günde artık kadın farklı durumlar yaşamaya başlar. 9. günde fetal gelişim devam eder ve hCG’nin salgılanmaya devam eder.Kadın rahminde de  hamileliği oluşturan hücreler boyutlara ulaşır,  canlılık durumları artık bir rakamsal değer taşımaya  başlar, veri vermeye hazır duruma gelir.

TÜP BEBEKTE TUTUNMA BELİRTİLERİ NELERDİR? 9. GÜNDE YAŞANANLAR…

Transferden sonra 9.günde  yapılacak bir kan testinde hamilelik gerçekleşmişse  pozitiflik adına test değerine rastlanabilir.  Sonrasında 9.gün testi ile 3 gün sonra yapılacak test  karşılaştırılır. Ve eğer değerde artış katlanmışsa  hamilelik netleşir. Transfer işleminden 12 gün sonra  kanda gebelik testi ile hamilelik var mı yok mu  anlaşılır. Bunun öncesinde hamilelik belirtisi normal  şartlarda olmaz bu sadece kadının psikolojisinden  kaynaklanmaktadır. Çünkü gebelik ile ilgili hormonlar  henüz anne karnına geçmemiştir. Kadın 9.günde tutunma  kanamaları yaşayabilir. Kanamanın renk ve miktarı bu aşamada önem taşır.

Hamile kalmak için Beta HCG hormonu kaç olmalı?

Embriyo transferi lekelenme

Embriyo transferi sonrası özellikle 7 ila 9.günlerde birtakım lekelenmeler yaşanabilir. Kanamanın rengi bu noktada önem taşımaktadır. Bu kanama belirtileri embriyonun tutunma evresi olarak nitelendirilir. Eğer koyu kahve ya da siyah ise bu embriyoların anne adayının rahmine tutunmuş olduğunun göstergesidir. Kanamanın rengi açık kırmızı ise tutunmadığı anlamına gelmemektedir. Kanama çok ise doktora başvurulması gerekir. Gerekli kontroller sonrası kanama durdurucu ve kadını yatma istirahatine gönderilmesi ile test gününe kadar bir bekleme dönemi başlatılır. Zira kanama rengi kırmızı dahi olsa bu embriyonun tutunma çabasının belirtileri olarak adlandırılmaktadır.

10. GÜNDE GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?