Adet döneminde cinsel istek artar mı?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek ile ilgili kulak dolma bir sürü bilgi var. Ancak bilimsel yöntem pek bir şey bilinmiyor. Peki adet döneminde seksin zararları var mıdır? Adet donemine yakın hamile kalınır mı? Adet döneminde cinsel ilişki nasıl olmalı?

1107

Kadınların reg/adet dönemi kişiden kişiye değişmekle beraber 3 ya da 6 gün arasında değişiyor. Bu dönemde cinsel hayatını boşlamak istemeyen kadınlarınsa kafasında soru işaretleri var. Kadınlar için doğurganlığın en temel şartı olan regl dönemleri, her ay düzenli olarak tekrarlanan döngüler ile meydana gelmektedir. Bu döngüler kimi kadında çok daha hafif geçerken, bazı kadınlar için regl dönemleri bitmek bilmez ağrıların ve sancıların zamanı oluyor. Bu dönem birçok kadın istirahat dönemi iken, regl döneminde hamile kalınmaz inancına sahip olan birçok kadın en cesur cinsel ilişkiyi bu dönemde yaşıyor.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek

Kadınların orgazm olmadaki zorlukları hepimizce biliniyor. Bu zorlukların kolaylaştığı dönemlerde mevcut elbette. Birçok kadın değişen hormon dengeleri sebebi ile özellikle regl döneminde cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk alır hale geliyorlar. Bu da doğal olarak kadının orgazm olmasını ve boşalmasını kolaylaştırıyor. Bu dönem içerisinde kadınlardaki cinsel isteğin artmasındaki en büyük neden, rahimden vajinaya, oradan da dışarıya doğru akan kanın kendiliğinden cinsel bir uyarı gerçekleştirmesidir.

Akan kanın partnere itici geleceği düşüncesi

Neticede vücuttan sızan bir kan var. Birçok erkek için regl dönemi kadınlardan uzak durulması gereken zamanlardır. Akan kandan ve ortaya çıkan kokudan rahatsız olan erkekler bu dönemde kadınlara yaklaşmaktan kaçınırlar. Birçok kadın da bu dönemde yaşanan cinsel ilişkinin ağrılı olabileceği düşüncesine sahip olduğu için her ne kadar arzuları artmış olsa da kendisini frenleme gereği duyar. Erkekler akan kanın pis kan olduğunu düşünerek bu dönemde cinsel ilişkiye girmek istemezler fakat gerçek bu değildir. Döllenme olmadığında kalınlaşan dokuların dökülmesi ile meydana gelen regl kanaması, sanıldığı gibi kirli kanın vücuttan atılması değildir.

Adet dönemi öncesi kadınlarda libido düşüktür

Seks açısından en elverişsiz dönem regl dönemi öncesidir. Kadının hormonlarında meydana gelen değişim, kadında strese, öfkeye, anlamsız bir duygusallığa yol açar. Bu duygular ile boğuşan kadınların libidoları da aynı şekilde hızlı bir düşüş yaşar. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek istemeyen kadın kendince haklıdır, zira enerjisi yok denecek kadar azdır.

Regl döneminde hamile kalınabilir mi?

Kadının yumurtlama döngüsünün erken olması ya da yumurtanın çatlaması durumunda regl döneminde de hamile kalınması mümkün olacaktır. Bu durumun görülme sıklığı düşük olsa da, yine de ihtimal olması korkmak için yeterli.

Adet döneminde seksin zararları var mıdır?

Regl döneminde cinsel ilişki yaşamanın hem tıbbi hem de kalite açısından belirli sakıncaları mevcuttur. Ancak bu sakıncaların yanında avantajlarının da olduğunu belirtmeliyiz. Özellikle regl sancısı çeken kadınlar bu dönemde cinsel ilişkiye girdiklerinde, ağrılarında ciddi oranda bir azalma gözlenmektedir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hijyendir. Rahim ağzı açık olan kadın, korunmasız bir cinsel ilişki yaşadığı takdirde tüm mikroplara ve bakterilere açık hale gelecektir. Prezervatif kullanımı ile gerçekleşecek bir cinsel ilişki ile iki taraf da bu dönemde mutluluğu yakalayabilir.