Anzer balı hangi hastalıklara iyi gelir?

Anzer balı kullananlar birçok farklı hastalığa kapılarını kapatır. Ancak anzer balını fazla yemek yan etkilere de sebep olabilir.

608

Anzer balı vücuttaki iltihaplara savaş açar. Anzer balı kullananların hafızaları daha güçlüdür. Hatta damar tıkanıklığı ve sertliğine karşı da etkilidir. Bal tüketiminin insan sağlığı için oldukça önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak ne yazık ki herkes balın doğal halini bulabilecek kadar şanslı değil. Marketlede bulunan çoğu bal çeşidi fabrika üretimi olup doğal baldan oldukça uzak bir yapıya sahiptir. Geçmişte şifa verip kuvvetlendirmesi amacı ile padişahlara verilen bu bal günümüzde de pek çok derde şifa olması için kullanılmaktadır. Kahvaltıda ekmeğe sürülerek tüketilen ballardan farklı olarak kullanılan anzer balı, mide problemlerinden cilt sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa karşı etki maddesi oluşturmaktadır. Anzer balının gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi için anzer yaylasında yetişen endemik çiçeklerinin polenlerinden elde edilip edilmediğine bakılmalıdır.

Anzer balının faydaları..

1-Hafızayı Güçlendirir

Günümüzün hızlı yaşantısında en çok karşılaştığımız problemlerden biri de unutkanlıktır. Üzerinden daha bir kaç saat geçmeden yeni tanıştığımız insanların isimlerini unutabiliyor, sorumluluklarımızı ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Günlük hayatımızda üretkenliğimizi maksimum seviyelere çıkarabilmek için anzer balı tüketimini bir rutin hale getirebilirsiniz.

2-Ağız Yaralarını İyileştir

Ateş,enfeksiyon ve buna benzer pek çok rahatsızlık sonucunda ağız içerisinde aft tarzı yaralar oluşabilmektedir. Bu yaralanmalar bir şeylerin ters gittiğini gösterebilmek amacı ile oluşabileceği gibi, yabancı bir maddeyi ağzınıza soktuğunuzda da oluşabilmektedir. Daha çok küçük çocuklarda görülen bu durum çoğu zaman uzun süreli olabiliyor. Anzer balı tüketerek ağız içerisinde oluşan iltihaplanmalar ile savaşabilirsiniz.

3-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Gün geçtikçe tükettiğimiz fabrika ürünü gıdalar ile birlikte vücut direncimiz de azaldı. Çok çabuk mikrop kapıyor, en ufak bir boğaz ağrısında antibiyotik tarzı ilaçlara başvuruyoruz. Hal böyle olunca vücudumuzun bağışıklık sistemi kendini koruyamıyor, dışardan destek bekliyor. Anzer balı gibi doğal ve güçlü gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirerek olası hastalıklara karşı sizlere koruma kalkanı sunar.

4- Öksürük ve Astıma İyi Gelir

Astım günlük yaşantıyı etkileyen ve kişiyi kısıtlayan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu sebep ile sık sık televizyon programlarında ve sosyal medyada astıma karşı doğal çözümler aranmaktadır. İlaç dışında öksürük ve astımın oluşturduğu diğer semptomlara karşı anzer balını tüketebilirsiniz.

5- Saç Dökülmesini Önler

Saçlarda sürekli işlem görmekten ve klorlu şehir sularına maruz kalmaktan dolayı dökülme yaşanabilir. Öte yandan hormonlara bağı problemlerde dökülmeye sebep olan etkenlerden biridir. Eğer saçlarınızda normalin üzerinde bir dökülme yaşanıyorsa dış etkenler ile önlemenin yanı sıra içerden de müdahale edebilirsiniz. Anzer balı içerisinde bulunan doğal bileşenler sebebi ile saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir.

6- Damar Sertliği ve Tıkanıklığı Yok Eder

Yaş ilerledikçe bireylerde damar sertliği ve tıkanıklığı yaşanabilmektedir. Bu durumda çeşiti ilaçların yanı sıra beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gidilmelidir. Doktorunuza danışarak anzer balını günlük hayatınızın içerisine koyabilirsiniz. Bu sayede kalp krizi gibi ciddi problemlere karşı önlem almış olursunuz.

7- Gelişimi Hızlandırır

Küçük yaşlardaki çocukların bala olan ilgileri yetişkinlere nazaran daha fazladır. Bu durumdan faydalanarak çocuklarınıza her sabah okula gitmeden önce 1 çay kaşığı anzer balı yedirebilirsiniz. Bu sayede hem okul hayatında daha başarılı olabilir hem de gelişimini en iyi şekilde tamamlayabilir.

8- Ağrı ve Sancıları Giderir

Anzer balı özellikle kadınların her ay çektiği adet sancıları için bire birdir. Her ay ağrı kesici içmek yerine anzer balı tüketerek ağrılarınızdan kurtulabilir, olası bağırsak problemlerinize de çözüm bulabilirsiniz.