Avokadı nasıl yenir? İşte avokadonun faydaları…

Avokado salatası ile meşhur olsa da birçok farklı şekilde tüketilebilir. Avokadonun faydaları arasında cilt güzelleştirmek bile vardır. Peki avokadonun faydaları nelerdir? İşte avokadonun yararlarının listesi...

290

Avokadoyu ilk denemede sevmemiş olabilirsiniz. Çünkü Türk damak tadına pek de uygun değildir. Faydalarını öğrenip nasıl tüketmeniz gerektiğini öğrenin deriz.
Avokado ağaçtan toplandığı zaman sert bir meyvedir. Yiyecek kıvama gelmesi için yumuşamasını beklememiz gerekir.

AVOKADO NASIL YENİR?

Avokado meyvesi genellikle soslarda, salatalarda ve atıştırmalık ara öğünlerde tüketilmektedir. Her ne kadar bir meyve olsa da sebze gibi salatalarda kullanılmaktadır.

AVOKADONUN FAYDALARI

Cilt ve saç sağlığına faydaları:

Avokado direkt olarak cilde uygulandığında cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır. Ayrıca etkin bir cilt rahatlatıcı olan Avokado aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından korur. Bunun dışında deri sağlığına da katkıda bulunan avokado deri sağlığının korunması için gerekli olan A,C ve E vitaminlerini sağlar.

Avokado ayrıca ciltte meydana gelen karışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarabilir. Bunun dışında cilt ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avokadonun cildi nemlendirmesinin dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin üstesinden gelebilmektedir.

Avokadonun diğer bir özelliği ise arı sokması ve böcek ısırıklarına karşı etkili olması, deride meydana gelecek tahrişi engelleyebilir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Avokado cildi temizler, ölü hücrelerden ve yapılardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir hafta boyunca cilde uygulamanız yeterli olacaktır. Meyvenin lapa halinde cilde uygulanması aynı zamanda cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.
Avokado saç sağlığı için de çok faydalı bir meyvedir. Kuru saçlara çok iyi gelir.  Hakiki tere yağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığında dökülmeyi engelleyebilir. Saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar hem de bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için yağ ile karıştırıldığında daha kolay emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olursunuz.

Protein deposu avokado: 

Avokadonun içerdiği proteine çok değerlidir. Sağlık uzmanları Avokadonun içerdiği proteinin diğer bir çok besinden çok daha etkili ve değerli olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı çocukların gelişme döneminde Avokado tüketmeleri sağlık açısından çok faydalıdır.
E Vitamini Deposu: Avokado aynı zamanda çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı faydaları E vitamini ile destekler. Bu iki unsur, bir çok hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele için bünye açısından çok önemlidir.

 Kolesterolü düzenler: 

Avokado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir ve bu yüzden oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Avokado kanserle savaşır: 

Avokado aynı zamanda anti kanser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasındadır diyebiliriz.  Avakado özellikle ağız kanseri risklerini azaltır, ağız boşluğunda kanser oluşmasına neden olan zararlı hücre bakterilerin temizlenmesini sağlar bunun yanında meme ve prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülür.

Avokado sindirim sistemi sağlığını korur: 

Sağlık açısından bir çok faydası olan Avokado aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Kan basıncını düzenler:

Bol miktarda potasyum içeren Avokado bu özelliği sayesinde kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden günlük olarak bir miktar tüketilmesinde fayda vardır.

Göz sağlığını korur ve kötü nefes kokusunu giderir: 

Avokado yaşılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda kötü nefes kokusunu giderebilir. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna neden olabilir, avokado bu makterileri temizleyebilidği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir.


Bebek Maması Olarak Avokado:

Avokado doğal beninler içerdiği için bebekler tarafıdan da tüketilebilir. Bol miktarda protein ieçdirği için bebekle sağlığı için önemlidir. Bunun yanında B2 B1vitaminleri vemagnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur.

Kalp sağlığını korur: 

Avokado dinç ve canlı kalp için çok fazla miktarda besin içerir. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati önem taşır. Günde bir fincan kadar Avokado tüketimi günlük ihtiyacın %23’nu karşılar.

Diğer faydaları: 

Avokadonun içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Kadınların menapoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde ilmemesine yardımcı olbilir. Anti viral, anti bakteriyel özelliğinde dolayı iç ordanlarda ve deride meydana gelebilecek iltihap, alerji sorunlarını giderebilir. Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan Avokadon  aynı zamanda kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel anlamda korur. Sağlık açısından çok faydalı olan Avokado aynı zamanda metabolizmayı canlandırır.