Başınızdaki ağrının sebebi migren mi? Test edin!

Migren ağrısı sosyal hayatı felç edebilecek kadar kuvvetli bir ağrıdır. Migren tedavisi öncesi kesin tanı konması gerekir. Peki migren nedenleri nelerdir? Migren nasıl tedavi edilir?

143

Migren ağrısının teşhisi hastanın hikayesini doğru dinlemekle başlar. Şiddetli baş ağrısı ataklarına dönüşen migren ağrıları neden olur? Migren tedavisinde son teknoloji tedavi yöntemleri ve daha fazlasını sizler için derledik.

MİGREN NEDİR?

Eğer baş ağrınız ataklar halinde ortaya çıkıyorsa bu ağrıya migren ağrısı diyebiliriz. Migren atakları kiminde yılda 1-2 defa, kiminde ise ay içerisinde defalarca görülebiliyor. Migren ağrılarının çoğunun çok şiddetli seyrettiğini söyleyebiliriz.  Migren ağrılarını şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellikle ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Migren ağrısı olanlar baş ağrına eşlik eden bu rahatsızlıklar nedeniyle günlük işlerini tamamlamakta zorlanırlar. Yine de tam bir migren tanısı koymak için uzun bir süreç ve uzman doktor kontrolü çok önemlidir.

BESLENME ALIŞKANLIĞINIZ İLE KANSERE SAVAŞ AÇIN!

MİGRENİ NELER TETİKLİYOR?

Migren pek çok şeyle tetikleniyor; çok ya da az uyku, stres, hava basıncı değişiklikleri, uçak yolculukları, adet dönemleri, hormonal değişiklikler, hormon ilaçları ve şarap, peynir, bazı deniz ürünleri gibi bir takım yiyecekler. Ama bunlar bireysel farklılıklar gösteriyorlar. Yani her hastada aynı durum aynı etkiyi ortaya çıkmıyor. Hastalar migrenlerini hangilerinin tetiklediğini fark ediyor ve onlardan kaçınıyor. Hastalarımıza kendi migrenlerini tanımalarını öneriyoruz. Örneğin hareketli bir film izledikten sonra ya da bir eğlence kulübünde vakit geçirdikten sonra da ses ve ışığa bağlı olarak migren tetiklenebilir.

Hangi tohum yağı neye iyi gelir?

BAŞ AĞRISI MI MİGREN Mİ?

Prof. Dr. Neşe Çelebisoy, migrenin en tipik belirtilerini sıraladı.Her baş ağrısı migren değildir. Ama migren çok sık bir baş ağrısı nedenidir. Bize gelen hastaların hemen hemen yüzde 60-70’i “Başım ağrıyor çünkü sinüzitim var” diyor. Sinüzit, akut dönemler dışında bir baş ağrısı nedeni değildir. Bu, halk arasında çok yaygın bir inanıştır. Sinüzit sadece atak yaparsa, bir enfeksiyon geçirme durumu olursa baş ağrısı yapar. Ama aslında insanların başka sebeplere yordukları pek çok ağrı migren kaynaklıdır.

Migrenin çok tipik özellikleri vardır: Ağrı belirli bir süreyi aşar; hiçbir migren ağrısı erişkinlerde, 30-45 dakikada geçmez. Hasta uyumuyor ve tedavi almıyorsa, ağrı süresi 4 saati aşar. Bu ağrılar zonklayıcı ağrılardır, orta şiddetlidir, ayakta geçirmeyi çok kez engelleyebilir, bulantı, kusma, ışık ve ses hassasiyeti yaratır ve yarım baş ağrısı olur. Görülme oranı ise sıktır. Ömrü boyunca bu belirtileri yaşadığı 5 atak yaşamış olması da yeterlidir, migren diyebilmemiz için.

Hastalarımıza migren tanısı için 3 soruluk basit bir test yaparız:
1- Başınız ağrıdığında mideniz bulanır mı ya da kusar mısınız,
2- Ağrınız ses ve ışıkla şiddetlenir mi ağrı,
3- Hayatınızda en az 1 gün, bu ağrı yüzünden işe ya da okula gidemediğiniz oldu mu?

Eğer hasta bunlardan en az 2’sine “Evet” diyorsa bu ağrı yüzde 90 migren ağrısıdır. Gerçekten basit ama etkili bir testtir.

Bir hastaya migren tanısı koyabilmek için, baş ağrısı yapabilecek diğer tüm nedenleri elememiz gerekiyor. 50 yaşından sonra ortaya çıkan ya da bir enfeksiyon sonrası daha önce hiç yaşamadığı çok şiddetli bir baş ağrısı varsa bunlar migren değildir. Migren 20-40 yaş aralığında ortaya çıkar ve birbirine benzeyen sık yaşananlar ağrılardır. Başka hiçbir nedene bağlayamadığımız tekrarlanan baş dönmelerini de migrenle ilişkilendirebiliriz. Ayrıca göz üstü ve alın bölgesindeki ağrı çok tipiktir. Hastalar atak sırasında genelde şakaklarını ovuştururlar. Kimi hasta uyuyarak kimi hasta ise soğuk bantlarla atakları geçirmeye çalışır.

Bir de stres tipi baş ağrısı var. Bu ağrı ise her yaşta görülebilir. Stres tipi baş ağrısında, boyunda kasların tutulduğu, iki taraflı alın bölgesinde görülen ağrılardır. Ancak bunlar migren gibi tek taraflı ve zonklayıcı değil, bulantı yapmaz, ışık ve ses hassasiyeti yaratmaz, günün ilerleyen saatlerde ortaya çıkar. Basit bir ağrı kesici ya da kas gevşetici alınabilir. Eğer stres faktörü sürekli varsa, psikiyatrik alanlardan yardım alınabilir.

Mandalina kabuğunu sakın çöpe atmayın!

MİGREN AĞRISINDA AŞI DÖNEMİ

Yaşam kalitesini düşüren ciddi bir sağlık sorunu olan migrenin atak oranı kadın ve erkeklerde değişiklik gösteriyor. Atak oranı erkeklerde yüzde 6-8 iken, kadınlarda bu oran yüzde 15-18’lere çıkıyor.  Migrenin kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Migrenin görülme sıklığı ileriki yaşlarda düşüyor ancak en sık 35-45 yaş aralığında görülüyor” şeklinde konuştu.

Migrende botoks tedavisi için kronik migren tanısı konması gerekiyor

Migren tedavisinde değişik yöntemlerin olduğunu ancak bunların en önemli kısmının medikal tedavi yani ilaç tedavisi içerdiğini vurgulayan Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Kronik migren tedavisinde amaç; migren ataklarının sıklığını azaltmak ve kullanılan ağrı kesici sayısını birden düşürmek ya da azaltmaktır” dedi. Migren tedavisi için günümüzde Botox’tan faydalanıldığını söyleyen Prof. Kütükçü, “Ancak Botox uygulaması yapmak için diğer tedavi yöntemlerinde de olduğu gibi öncelikle hastaya kronik migren tanısının konması gerekir. Bir hastada kronik migren var diyebilmek için o hastada son 3 aydan bu yana ayın en az yarısında, yani 15 gün ve üzerinde ağrılı dönem olması, bu ağrıların en az 8’inin ise migren özelliği taşıması gerekiyor” diye konuştu.

Botox 6 aya kadar bir rahatlama dönemi sağlıyor

Botox yönteminde deneyimli kişilerin uygulamasıyla başarı oranının arttığını ve her geçen gün bu uygulamanın daha çok tercih edildiğini ifade eden Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Uygulama, 3 ila 6 aya kadar bir rahatlama dönemi sağlarken; hastanın atak sayısını ay içinde çok belirgin derecede azaltıyor” şeklinde konuştu.

Migren aşısı ayda bir enjekte ediliyor

Son günlerde çok konuşulan migren aşılarının da migren tedavisinde yeni bir yöntem olarak dikkat çektiğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Geçtiğimiz aylarda FDA’den onay alan ve hastaların kullanımına sunulan migren aşısı, henüz ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde onay almış bir tedavi yöntemi değil. Ancak Türkiye’den de bir ruhsat başvurusu var” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Kütükçü, 2012’den bu yana klinik çalışmaları sürdürülen aşının klinik çalışmalarına 3 bin hastanın katıldığını ve bu klinik çalışmalarda 12 de Türk hastanın yer aldığını ifade etti. Migren aşısının klasik aşı tedavisinden farklı olduğunu anlatan Prof. Dr. Kütükçü, “Migren ataklarının sıklık ve şiddetini azaltmak için hazır enjeksiyonlar halinde hastaların kullanımına sunulan ilaç, ayda bir enjekte ediliyor” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, migren ağrılarını azaltmak için hastalara şu önerilerde bulundu:

  • Düzenli spor yapın.
  • Günlük kafein tüketiminizde aşırıya kaçmayın.
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeleri ve deniz ürünlerini sofranızdan eksik etmeyin. Migren ataklarınızı tetikleyen gıdaları beslenme programınızdan çıkarın.
  • Düzenli uyuyun ve istirahat ederken karanlık bir oda tercih edin.
  • Bol su için.
  • Rüzgâra ve klimaya maruz kalmamaya çalışın

Günlük ne kadar su içilmeli? İşte su ihtiyacı belirleme tablosu…