Baştan aşağı Paris

Paris'te turistik yerlerin başında Eyfel Kulesi geliyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte paris sokakları ve Paris hakkında bilgi...

593

Adı ile bile aşkı hatırlatan şehir Paris yılın her ayı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Siz de planınızı yaptıysanız Paris’le ilgili okumanız gereken bilgileri topladık.

Paris turistik yerler

Eyfel Kulesi

Aşıkların enfes Paris manzarasını izlediği, üzerinde bulunan restoran bölümünde yemek yenilebilen ve evlenme tekliflerinin vazgeçilmez yerlerinden biriolan Eyfel Kulesi, adını Gustave Eiffel’den alıyor. Fransız Devrimi’nin 100. yılı için ve esasınca birfuar giriş kapısı olarak yaptırılan kule, o yıllardaşu an olduğu kadar benimsenmiyor. Mimari ve sanataçısından oldukça gelişmiş olan Paris için bu yapı birhakaret ve demir yığını olarak görülüyor. Kaldırılmasıiçin şehirde protestolar da gerçekleştiriliyor. Zamanla benimsenen ve şehrin simgesi haline gelenEyfel, 3 kattan ve 1665 basamaktan oluşuyor. 300 metreyüksekliğinde olan yapının tarih boyunca radyodalgalarını yaymak için kullanıldığı da görülüyor.Hatta I. Dünya Savaşı sırasında iletişim aracı olarakkullanılmasıyla önemli bir yere sahip olduğusöyleniyor. Üzerinde çeşitli rekor denemelerininyapıldığı ve yılbaşı kutlamalarında simge haline gelenEyfel’i yılın her günü rahatlıkla ziyaretedebilirsiniz.

Ressamlar Tepesi (Montmartre)

Enfes Paris manzarasının seyredilebileceği bir diğeryer olan Ressamlar Tepesi, geçmişten günümüze sürenbir geleneği korumayı başarıyor. Tarih boyunca birçokünlü ressamın uğrak yeri olan tepede, şu anda dabirçok ressamın olduğu görülüyor. Claude Monet,Salvador Dali, Pablo Picasso ve Vincent van Gogh gibiressamları ağırlamış olan tepe, L’Espace Salvador Dali(Escape Dali) müzesini de üzerinde barındırıyor.Sacre Coeur Bazilikası Ayrıca Montmartre’de Sacre Coeur Bazilikası, filmlereve müzikallere konu olan Moulin Rouge (KırmızıDeğirmen) ve aşıkların uğrak yerlerinden bir diğeriolan Le Mur des Je t’aime (Seni Seviyorum Duvarı) yeralıyor.

Versailles (Versay) Sarayı

Müze olarak kullanımına devam edilen ve muhteşem birbahçeye sahip olan Versay Sarayı, Fransız Devrimi’ninson fitilini ateşleyen Marie Antoinette’in yaşadığıyer olarak da biliniyor. UNESCO Dünya Mirasılistesinde yer alan Versay Sarayı ve bahçesi, 6 hektaralanda yer alıyor ve içerisinde 2300 oda bulunuyor.Avrupa’nın en ihtişamlı sarayı olarak bilinen Versayve çevresi, oldukça geniş bir alana ve tarihe sahipolması nedeniyle yaklaşık olarak tam 1 gündegezilebiliyor.

Notre Dame Katedrali (Notre Dame de Paris)

Paris’in kalbinden geçen Sen Nehri kıyısında yer alanNotre Dame Katedrali’nin ününü muhteşem mimarisininyanı sıra biraz da Victor Hugo’ya da borçlu olduğusöyleniyor. Ziyaretçilerin gözleri Quasimodo veEsmeralda’yı arıyor olsa da karşılaşılan unutulmayacakbir gotik mimari örneği oluyor. İçerisinde Meryem Anaheykeli ve Hz. İsa’nın tacını barındıran katedralin enmerak edilen bölümü kuleler oluyor. 387 basamaklaçıkılabilen ve 69 metre olan kulelerden şehirmanzarası ve 13 ton ağırlığındaki Emmanuel çanıgörülebiliyor.

Şanzelize Bulvarı (Avenue des Champs-Elysées)

Paris’in simgesi haline gelmiş ve 2 kilometreuzunluğunda olan Şanzelize, dünyanın en güzel bulvarıolarak tanımlanıyor. Bir ucunda olan Arc de Triomphe(Zafer Takı) ile hafızalara kazınan bulvar, üzerindelüks restoranlar, kafeler ve ünlü markalarınmağazalarını ağırlıyor. Ünlü Louvre Müzesi’nin deüzerinde bulunduğu cadde ziyaretçilerin uğrak yerleriarasında yer alıyor.Bunların yanı sıra Orsay Müzesi, Pantheon, ConcordeMeydanı, Yeraltı Mezarları, Opera Binası, LüksemburgSarayı, Rodin, Monet, Picasso ve Parfüm müzeleri,Sainte Şapeli gibi gezilebilecek birçok yere sahipolan Paris, her yaştan ve farklı ilgi alanlarına sahipinsanlara hitap ediyor. Neredeyse istenen her şeyinbulunabileceği şehirde, ister doğal, ister tarihi,isterse de romantik bir tatil geçirebilecek ziyaretçiler, şehrin vazgeçilmez oluşunu tekrar tekrarkanıtlıyor.