Beslenme çantasına ne koysam?

Okula beslenme hazırlama her gün yapıldığı için bir süre sonra ebeveynleri zorlamaktadır. O nedenle size özel beslenme çantası için fikirler bulduk. İşte pratik beslenme tarifleri

619

Beslenme çantasında neler olmalı? önce bu soruya yanıt vereceğiz. Okul beslenmesi listesi bağlı kalın ya da kalmayın çocuğunuza sağlıklı bir öğün yedirmenin yolunu önerimizde bulabilirsiniz.

Beslenme çantası için fikirler

Taze sıkılmış meyve suyu

Çocuk gelişiminde meyvenin önemi oldukça büyüktür. Çocukların hem bağışıklık sistemini güçlü tutması hem de vitamin ihtiyacını karşılayabilmesi adına günlük yaşantılarına meyveyi sokmaları gerekmektedir. Ancak etrafınızda gördüğünüz çocukların meyve sevmesi sizin çocuğunuzun da seveceği anlamına gelmez. Eğer çocuğunuz direkt olarak meyveyi tüketmekten hoşlanmıyorsa taze sıkılmış meyve suyu işe yarayabilir. Ancak içerisi katkı maddesi dolu olan hazır meyve sularından kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli sandviç

Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmeği yavaş yavaş çocuğunuzun hayatına sokmak için iyi bir başlangıç olabilir. Haftada bir sandviç ya da kaşarlı tost hazırlayarak çocuğunuzun tahıl ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Ton balıklı sandviç

Çocuğunuzun beslenmesinden bahsederken denizin nimetlerini de unutmayalım. Çocuğunuz, ihtiyacı olan Omega-3 yağ asitleri ve proteinlerin tamamını balıktan karşılayabilir. Elbette okulda balığı evde pişirdiğiniz şekilde tüketmesi mümkün değildir. Ancak konserve halinde alabileceğiniz ton balığını evde ton balıklı sandviç olarak hazırlayabilirsiniz. Haftada 2 kez beslenme çantasını bu yönde hazırlayarak çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Ev yapımı kurabiye

Çocuklar yetişkinlerden çok daha fazla enerji harcadığı için sürekli tatlıya olan ihtiyaçları oldukça normaldir. Önemli olan bu tatlı ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarıdır. Dışarıdan ya da okul kantininden alınan zararlı çikolata ve şekerlemelerin yerine evde hazırlayacağınız doğal kurabiye çeşitleri tercih edilmelidir. Bu kurabiyelerinizi fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişler ile hazırlayabileceğiniz gibi yapımında incir, üzüm ve kayısı gibi kuru meyveleri de tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem lezzetli hem de besleyici bir ara öğün hazırlamış olursunuz.

Sütlü tatlılar

Süt oldukça büyük bir kalsiyum deposudur. Çocuğunuzun kalsiyum ihtiyacını sade sütle karşılayamıyorsanız az şeker ile hazırlayacağınız sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar size bu konuda yardımcı olabilir.

Çikolatalı krep

Her ne kadar çocuğunuzu çikolatadan uzak tutmaya çalışsanız da çikolata çocukların hayatında büyük bir rol oynuyor. Çikolata yemesini yasaklayarak da ona daha cazip getirmek yerine az miktarlarda öğünlerin içerisine koyabilirsiniz. Örneğin içerisinde yumurta ve süt gibi besleyici öğünlerin bulunduğu krep içerisine az miktarda çikolatalı krema sürerek lezzetli bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Meyve kompostosu

İçerisinde mısır şurubu ve boyaların olduğu meyveli  içecekler yerine az şekerli meyve kompostosu hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde katı yiyeceklerin yanına sağlıklı bir içecek hazırlamış olurken çocuğunuzun tatlı ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.