Bu hatalara düşmeyin , İş görüşmeleri için tavsiyeler!

İş görüşmesinde kıyafet nasıl olmalı? İş görüşmesinde nasıl konuşulur? Bu iki sorunun cevabını doğru uygulamak geleceğinizi şekillendirebilir.

1613
İş görüşmesi teknikleri firmalara hatta bazen yöneticilere göre farklılık gösterir.  BBC’nin sevilen yarışma programı “Apprentice”de (Çırak) iş görüşmelerini yürüten Claude Littner yarışmacıların korkulu rüyası. Pek çok yarışmacı Littner’ın özgeçmişlerini yırtıp atmasından ve planlarını bozmasından yakınıyor. Littner’a bir iş görüşmesinde yapılamaması gereken beş şeyi sorduk:
Temel gereklilikleri yerine getirin
Claude Littner “İş görüşmesine geç gelmek kabul edilemez. Bir diğeri de şirketi araştırmış olmak. Çünkü bir iş görüşmesine gidiyorsanız ve ciddi bir adaysanız size “Ciromuzla ilgili ne düşüyorsunuz? Ya da şirket nereye gidiyor? gibi sorular gelebilir” diyor. Littner’a göre eğer şirketle ilgili hiçbir şey bilmiyorsunuz başınız belada demektir.
Görüşmeyi yapan kişinin nabzını tutun
Claude Littner’a göre size sorular soran kişiye göre resmiyet düzeyinizi belirleyin. “Tek kelimelik cevaplar vermeyin” diyor Littner ve ekliyor: “Bir soru geldiğinde sadece ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ demek iyi bir izlenim bırakmıyor”.
Fazla samimi olmayın
Claude Littner için hayati çizgiler burada şekilleniyor. Littner, “İçten görünün ama fazla samimi olmayın. Elinizden gelenin en iyisiyle soruyu yanıtlayın. Dürüst olun ama en iyi gününüzdeki siz olun” diye konuşuyor.
Görüşmeden aceleyle çıkmayın
“Görüşme bittiği zaman odadan dışarı çıkın, sorular bittiği zaman değil” diyen Claude Littner, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Eğer iş görüşmesinin sonunda aday size döner ve bu işi gerçekten gerçekten çok istiyorum derse ve sonrasında bir mektup yazarsa bu tür şeyler belirgin bir izlenim bırakıyor.”
Kendinizi diğer adaylarla kıyaslamayın
Kendi yeteneklerinizden söz etmeniz iyi ama diğer adaylar konusunda endişe etmeyin ve bundan konuşmayın.Claude Littner, “Çoğu kez birinci aday olmayabilirsiniz. Başka birini seçmiş olabilirim ama o kişi beni reddedebilir. O zaman size gelirim. O yüzden elinizden gelenin en iyisini yapmak gerekli. Bunlar kilit tavsiyeler” diyor.