D vitamini eksikliği tedavisi: D vitamini ne yemeli?

357

D vitamini eksikliği  kemik ve diş sağlığı, sinirle bağışıklık sistemleri, bazı hormonların düzenlenmesi, normal hücre çoğalması ve olgunlaşması gibi görevlerin yerine getirilmesini sağlar. İşte D vitamini eksikliği tedavisi ve D vitamini içeren besinler listesi…

D vitamini eksikliği nasıl geçer?

D vitamini doktorlar tarafından reçete edilen D3 vitamini takviyesi ile alınır. D3 vitamini ise yemeklerle beraber tüketildiği takdirde vücut tarafından emilimi ve yararı artar. Doktorların da yönlendirmesiyle D vitamin serum, damla vs.leri böyle tüketilir.

Günlük olarak alınması gereken D vitamini miktarı yaşa bağlı olarak değişmektedir. Bunun için yaş ilerledikçe oluşan ihtiyaç doğrultusunda testlere dikkat etmek gerekmektedir.

Tam bir vitamin deposu! 100 gramı yetiyor…

Güneş ve D vitamini eksikliği

Yaz aylarında gündemden düşmeyen zararlı güneş ışınları ile ilgili birçok soru ile karşılaşan Yelda Bice, çoğu hastalığın temelinde güneş ışınlarının etkili olduğunu söyledi. 3-4 saatte bir koruyucu kremleri tekrar sürmemiz gerektiğini hatırlatan Bice, “Güneş ışınları vücudumuzda ben, cilt kanseri, fotoyaşlanma ve leke gibi oluşumlara neden oluyor. Bunlardan korunmak için mutlaka koruyucu kullanmamız gerekiyor. Buna rağmen oluşan lekeleri özellikle küçük soyma işlemleri, kimyasal peeling, lazer gibi işlemlerle 1-2 seansta giderebiliyoruz” dedi. Güneş ışınlarının zararı olduğu gibi faydaları da olduğunu söyleyen Dermatolog, “Ülkemizde birçok kişide D vitamini eksikliği var.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bu vitamini gün içerisinde 5-10 dakika gibi kısa aralıklarda gün ışığında durarak da vücudumuzun bu ihtiyacını giderebiliriz. Ancak unutmayalım ki faydalarını ve zararlarını teraziye koyduğumuzda güneşin zararları herzaman daha ağır geliyor” dedi.

D VİTAMİNİ BULUNAN BESİNLER

Mantar 

D vitamini oranı yüksek olan mantarı pişirilebilir veya tavada kızartarak tüketebilirsiniz. Daha fazla fayda sağlamak için tüketmeden önce güneşte kurutabilirsiniz. Mantarlar güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D Vitamini üretebilir.

Balık 

Her türlü balıkta D vitamini yüksektir. Tipik olarak yağlı veya yağlı balıklar, daha az yağlı balıktan daha fazla D vitamini içerir.

Peynir

Peynir, en yüksek D vitamini bulunan 5 gıdadan biridir.

Soya sütü

Soya sütü, kuru soya fasulyesi ile ıslatılarak ve suyla öğütülerek elde edilen bitki bazlı bir sütdür. Düzenli inek sütü ile aynı miktarda protein içermekle birlikte yüksek D Vitamini, Vitamin C ve demir içerir.

D vitamini içeren diğer besinler:

Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt tereyağı, Ton balığı, Tatlı patates, maydanoz, ısırganotu, yulaf

Hangi vitamin neye iyi gelir? A,B,C,E vitamini faydaları