Doğum raporu nereden alınır?

Hamile kalan kadınların yasal haklarından biri de doğum raporudur. Peki doğum raporu parası var mıdır? Doğum raporu nerelere verilir? İşte Doğum raporu ile ilgili tüm merak edilenler

706

Doğum raporu çalışan annelerin gebelik döneminde yaşadığı zorlukları azaltmak için verilen bir ayrıcalıktır. Kadınların iş hayatında aktif olarak yer almaları ile birlikte karşılaşabilecekleri ekstra zorluklar için devlet bazı ayrıcalıklar sunar. Bu ekstra zorluklardan biri de hamilelik sürecidir. Özellikle hamileliğin son haftalarına doğru artan yorgunluk ve hamileliğin diğer semptomlarına bağlı olarak iş hayatındaki verimlilik azalır. Bu durumda devlet sizlere “analık hali” yani doğum raporu ayrıcalığını sunar. Bu rapor sayesinde ücretli izne çıkabilir, bebeğiniz ve kendi sağlığınız için istirahat edebilirsiniz. Peki bu doğum raporunun şartları nelerdir? Kimler faydalanabilir? Doğum raporu ile ilgili tüm merak edilenleri sizler ile paylaşıyoruz.

Doğum raporu nerelere verilir?

Doğum raporundan doğru bir şekilde faydalanabilmek için raporun tam olarak kimleri kapsadığını bilmeniz gerekir. Doğum raporundan faydalanabilmek için çalışan bir kadın yani sosyal sigortalar kurumundan sigortalı iseniz hamilelik sürecinizde bu rapordan faydalanabilirsiniz. Öte yandan bu rapordan çalışmayan anne adayları da faydalanabilmektedir. Ancak bunun da bazı şartları vardır. Sosyal sigortalar kurumundan sigortalı bir erkeğin sigortasız eşi iseniz de bu rapordan faydalanma imkanınız vardır demektir. Öte yandan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan anne adayları ile gelir veya aylık alan bir erkeğin sigortalı olmayan eşi de faydalanabilmektedir.

Doğum raporu hangi süreleri kapsar?

Doğum raporu ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de raporun kapsadığı süredir. Çalışan anne adayları hamilelik sürecinde doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olmak üzere toplam 16 hafta (4 ay) ücretli izne ayrılabilmektedir. Yani devlet siz anne adaylarına hekimin vereceği istirahate bağlı olarak geçici iş göremezlik ödeneği oluşturur. Öte yandan bu süre çoğul gebeliklerde 10 haftaya çıkarılır ki bu da toplam 20 hafta, 5 aydır.

Doğum raporunun süresi bölünebilir mi?

Her anne adayı hamileliği süresince aynı süreçleri yaşayamayabilir. Kimisi sıkıntılı ve ağrılı geçirir iken kimisi de keyifli ve zinde geçirebilir. Bu durumda iş hayatındaki verimliliğinin düşmediğini düşünen anne adayları hekim tarafından rapor alarak doğum öncesi izin süresini azaltabilir. Ancak bunun da bir sınırı vardır. Kendinizi ve bebeğinizi ne kadar çok iyi hissetseniz de doğuma sadece son 3 hafta kalana kadar çalışabilirsiniz. Öte yandan doğum öncesi izninden vazgeçip çalışılan sürelerin doğum sonrası iznine eklenmesi ve doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmasının uygun olduğu konusunda Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucusu hekimlerince sağlık raporu düzenlenmelidir.

Raporsuz çalışma halinde izin hakkı doğar mı?

Çalışan bir anne adayı olarak bu rapordan faydalanmak istiyorsanız şunu belirtmeliyiz ki sağlık bakanlığından görevli bir hekimden rapor almanız zorunludur. Aksi taktirde bu raporun getirilerinden faydalanamazsınız. Bunun yanında sizin ve bebeğinizin sağlığı yerinde diye son 3 haftaya kadar çalışacağınızı hekim raporu ile belirtmediyseniz, çalıştığınız dönemlerdeki izin  doğum sonrası izninize ne yazık ki eklenemez.

Erken doğum sonucunda ne değişir?

Devlet anne adaylarının erken doğum olasılığını da göz önünde bulundurarak kadınları mağdur etmiyor. Herhangi bir erken doğum sonucunda, doğumdan önce kullanılamayan süreler doğum sonrasına ilave edilir. İlave edilen süreler için de geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. Üstelik hamilelik sürecinin 32. haftasından önce doğum yapan bireyler, doğum öncesi kullanamadığı sekiz haftalık süreyi de doğum sonrasına ekleyerek 16 haftalık ücretli izne çıkabilme hakkına sahiptir.