En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Gebelik isteyen kadınlar yaklaşan regl ile benzeyen belirtiler yüzünden hayal kırıklığı yaşayabiliyor.Bilinmesi gereken; 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

588

Gebelik ilk haftadan itibaren anne adayına sinyaller gönderir. Hamilelik belirtilerini bilmeyen kadınlar bu dönemde hassasiyet göstermeden yaşamlarını sürdürürler. İşte en erken hamilelik belirtileri…

Not: Hamilelik belirtileri herkese göre farklılık gösterebilir ancak bazı kesinleşmiş belirtileri de göz önünde bulundurmak gerek.

Bu belirtiler;

Adet gecikmesi: Beklenen adet tarihinizde hala adet görmediyseniz, gebe olma ihtimaliniz vardır. Normalde olduğundan daha açık renkli bir kanamayla karşılaşıldığında da bunun gebeliğe işaret ediyor olma ihtimali yüksektir.

Sancı: Bu sancılar, regl döneminde yaşadıklarımıza benzerler; ancak aynı değildirler. Yoğun mide bulantısı yaşayan kadınlarda iştah kaybı görülür. Sütümsü, beyaz akıntılar başlayabilir; kaşınmaya ya da yanmaya sebep olmadıkları sürece normaldirler.

Baş ağrısı: Kan basıncınız değiştiğinde başlar. Gebe kalındıktan 3 hafta sonra, progesteron ve östrojen hormonlarındaki artışa bağlı olarak mide bulantısı başlayabilir. İlk 6-12 gün arasında implantasyon kanaması görülebilir.

Göğüslerde hassasiyet: Gebelik belirtileri arasında en belirgin özelliklerden bir diğeri ise memelerde hassasiyet oluşmasıdır. Hamileliğin ilk haftalarında memeleriniz şişebilir, ağrıyabilir, dokunulmayacak kadar hassas olabilir.

Mide bulantısı: Hamileliğin ilk üç ayında en sık görülen rahatsızlıklardan biri de mide bulantılarıdır. Yükselen ve değişen hormonlar ve hamileliğin sebep olduğu tüm fiziksel değişimler mide bulantılarına sebebiyet verebilir. Genellikle sabahları ortaya çıkan mide bulantıları, bazen kusmaya ve halsizliğe de neden olur. Bulantıların şiddetti ve sıklığı her kadında farklı şekilde ortaya çıkabilir, bazen de gebelikte hiç mide bulantısı oluşmayabilir.

Yorgunluk: Erken gebelik belirtileri arasında kendini hızlıca gösteren belirtilerden biri de aşırı yorgunluk ve uyku halidir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uykunuz gelebilir ve sabahları uyanmak zorlaşır. Yükselen gebelik hormonları normalde olduğundan daha çabuk yorulmanıza ve halsizleşmenize sebep olabilir.

İştahta değişmeler: Bazı anne adayları gebeliğin ilk haftalarında aşırı derecede iştah artmasıyla karşılaşırken bazılarında iştah kaybı görülmektedir.

Koku hassasiyeti: Hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biri de kokulara karşı duyulan hassasiyettir. Özellikle bazı kadınlar yemek kokularına karşı aşırı derecede duyarlı olurlar ve bu oldukça rahatsız edici olabilir, mide bulantılarını tetikleyebilir.

Sık idrara çıkmak: Normalde olduğundan daha sık tuvalet ihtiyacı duyulması da erken gebelik belirtilerinden biri sayılır. Bazı anne adayları 9 ay boyunca bu belirtiyi yaşarken bazen yalnızca hamileliğin son aylarında mesanenin yerinin daralmasıyla sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.

Vücut ısısının değişmesi: Rahimde gebeliğin oluşmaya başlamasıyla metabolizmada birçok değişim meydana gelmeye başlar. Bunlardan biri de vücut ısısındaki değişikliklerdir. Vücut ısısında meydana gelen, ateşlenmiş hissi yaratan artışlar da yine hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Duygusal değişiklikler: Hamilelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında ruh halinizde de bazı değişiklikler sezebilirsiniz. Bazı duygular hamileliğin ilk haftalarında çok yoğun bir şekilde yaşanabilir.

Kabızlık: Hamilelik döneminde yükselen progesteron seviyesi, kabızlığa sebep olabilir. Bu hormon, iç organlardaki besin akışını yavaşlatır. Bu sorunu hafifletmek için bolca su için, egzersiz yapın ve bol lif içerikli gıdalar tüketin.

Emin olmak için…

Yukarıda saydığımız tüm bu belirtilere sahip olsanız bile, hamile olup olmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı kontrol etmektir. Sonuç ne olursa olsun, en doğru sonucu bir kan testi ile alabileceğinizi unutmayın. Test sonucunuz ile bir doktora danıştığınızda yapılacak bir muayene ile de net olarak gebelik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.