Ertesi gün hapı yan etkileri?

Cinsel ilişki sonrasında gebe kalmaya hazır değilseniz ve talihsiz bir olay yaşamış olabilirsiniz. Ertesi gün hapı sizin için çözüm olabilir ama bilmeniz gerekenler var; ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

675

Çiftlerin arasındaki ilişkinin yolunda gitmesi için kaliteli cinsel hayat çok önemlidir. Hamile kalmak, mutluluk verici bir haber olsa da her zaman tercih edilmez. Gebe kalmadan cinsel hayatın devam etmesi için ise doğum kontrol yöntemlerini kullanmak gerekir. Doğum kontrol yöntemlerine örnek olarak prezervatif, spiral ya da doğum kontrol hapları verilebilir. Ertesi gün hapı ise özellikle korunma yöntemlerinden emin olunamayan anlarda tercih edilen etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ertesi gün hapı hem kullanım kolaylığı hem de güvenilirlik yüzdesinin oldukça yüksek olmasından dolayı sıkça tercih ediliyor.  Yazımızı okuyun, bilmedikleriniz ve merak ettiklerinizin cevabını bulun.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Cinsel birliktelik sonucu çeşitli sebeplerden ötürü gebelik riskinizin oluştuğunu düşünüyorsunuz. Prezervatif yırtılmış olabilir, cinsel birleşme erken boşalma ile sonuçlanmış olabilir ya da geri çekilme yöntemi ile korunuyorsanız aklınızda soru işaretleri kalmış olabilir.

İşte tüm bu durumlar için üretilmiş olan mucizevî kurtarıcı ertesi gün hapını öncelikle eczanelerden temin ediyorsunuz. Ayda en fazla bir kez kullanılması gereken ertesi gün hapı hormon dengenizi etkileyen bir ilaç olduğundan kesinlikle daha fazla alınmamalıdır. İki tabletten oluşan haplardan ilki cinsel ilişkiden hemen sonraki 72 saat içinde içilmelidir. İkinci tablet ise ilk baştan sonraki 12 saat içinde içilmelidir.