Evlilik sözleşmesi maddeleri

Evlilik sözleşmesinin geçerliliği için noter huzurunda yapılması önerilir. Peki evlilik sözleşmesi nasıl yapılır? İşte evlilik sözleşmesi ve mal ayrılığı ile ilgili merak edilenler...

500

Öncelikle evlilik sözleşmesi eşlerin birbirilerine olan davranışları için bir taahhüt değil, sadece mal varlıklarını düzenlemek için yapılan bir sözleşmedir. Evlilik sözleşmesinin kanundaki karşılığı mal rejimi sözleşmesidir. Çiftlerin mallara katılım rejiminden farklı olarak bir mal rejimi belirleme hakkı vardır. Ancak ne yazık ki Türkiye’de çiftler arasında evlilik sözleşmesinin konu edilmesi bile yanlış bir hareket ya da yakışmaz bir tutum olarak algılanabiliyor.

Evlilik sözleşmesi nasıl yapılır? Neden yapılmalı?

Bu sözleşmenin amacı, tarafların boşanması durumunda işlerinin kolaylaştırılması, mal paylaşımına dayalı kavga gürültünün en aza indirilmesidir. Boşanma davalarında asıl takışma yaşanan mecra malların paylaşımı oluyor. Bu noktada baştan bir evlilik sözleşmesi yapılmış olması tarafların boşanması sırasında sonradan taleplerinin değişmesi gibi şeylerin önüne geçiyor. Teknik anlamda bakıldığında boşanma halinde sorunları aza indireceğinden yapılması mantıklı bir eylemdir.

Evlilik sözleşmesi evlendikten sonra yapılır mı?

Bu sözleşmeler evlenmeden önce yapılabileceği gibi, evlilik sırasında veya boşandıktan sonra da taraflar anlaştığı sürece oluşturulabilir.

Evlilik sözleşmesinin geçerliliği

Evlilik sözleşmeleri ancak noter tarafından onaylandığı sürece mahkeme tarafından kabul edilecek seviyeye ulaşır. Ama bir yandan da yapılan sözleşmenin koşullarının hakim tarafından uygun görülmesi gerekiyor. Hakim bu koşulları davanın ve taraflarının boşanma sırasındaki durumu ve o günkü şartları için haklı ve kabul edilebilir bulmazsa, bu şartların geçerliliği yoktur. Evlilik kurumu kamu düzeni ile doğrudan ilgili bulunduğundan hakimin mutlak yetkisi vardır ve sözleşme hakimin uygun bulması ile ancak sonuç doğurabilir.