Hemoroid nasıl geçer? Hemoroid tedavisi

Hemoroid hastalığı özellikle sürekli oturmak zorunda kalanları tehdit ediyor. Bazı durumlarda ameliyat ile müdahale bile gerekebiliyor. Hemoroid nasıl olur? Dış hemoroid tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler...

704

Uzmanlar hemoroid hastalığının sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda daha fazla görüldüğünü söylüyor.
Hemoroid, sürekli oturarak çalışmak zorunda olanlarda daha fazla görülüyor. Etkilerini azaltmak için ise lifli besinlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Hemoroid belirtileri

İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, halk arasında “basür” diye bilinen hemoroidin genellikle 25 ile 30 yaş arasındakilerde rastlandığına dikkat çekerek, bu rahatsızlığın, ağrı, makatta ele gelen şişlik veya ıslaklık hissi, akıntı, kaşıntı şeklinde kendini gösterdiğini söyledi:

Hemoroid nasıl olur

Hemoroid, kabızlık, aşırı ıkınma, yaş, ishal, bağırsak içinde gelişen tümörler, vücut geliştirmek için yapılan spor etkinlikleri, hamilelik, alkol, mayalı ve asitli içecekler, uzun süre ayakta durma veya oturma, aşırı baharatlı gıda tüketimiyle ortaya çıkabilir. Hastalıktan korunmak için lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.

Hemoroid tedavisi

Sebze, tam tahıllı pirinç, buğday, fasulye, yulaf, sert ceviz, badem, fıstık yenilerek ve düzenli beslenilerek rahatsızlık kontrol altına alınabilir.

Tıbbi tedaviyle hemoroidlerin hemen ortadan kalkması ve tam iyileşmesinin beklenmesinin yanlış… Uzman bir hekim tarafından yapılacak muayenene çok önemli. Tedavi yöntemleri ise bu muayeneden sonra belirlenir. Hemoroide sebep olan durumun düzeltilmesi için bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar ve diyetin yanı sıra krem ve pomatlar kullanılmalıdır.
İlerlemiş hemoroid vakaları için cerrahi müdahale genel anestezi altında yapılır. Hasta ameliyattan 1-2 gün sonra taburcu olabilir.