Her gün balık yenir mi? Balık ve yoğurt kaç saat arayla yemeli?

Sağlıklı bir sofra için balığın yanında ne yenir, ne yenmez? önce bunu bilmelisiniz. Tabi bir de fazla balık tüketmenin zararlarını... Ayrıca her gün balık yemenin faydalarını kısaca okuyun...

603

Sağlıklı olduğunu bildiğimiz balığı düzenli tüketmek çok önemli. Ancak balığın yanında hangi yemeği yapacağınız da önemlidir. Örneğin balığın yanında salata yenir. Ancak roka tercih edilmemelidir.  İşte balığın zararları ve faydaları

Kısaca balığın faydaları;

– İçeriğinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırıyor.
– Protein bakımından zengindir. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir.
– Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Ritim düzensizliğini önler.
–  Alzheimerı önlemeye yardımcı olur.
– Kolesterolün dengelenmesini sağlar.
– Antioksidan açısından zengindir.
– Astım hastalığına iyi gelir.
– Kilo verme ve zayıflamak isteyenler balık tüketmelidir.
– Yaşamı uzatır. Vücuttaki yağların birikmesini önler. – Felç riskini azaltır.
– Balık tüketenler kansere yakalanma riski daha azdır.
– Yüksek tansiyonu önler.

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor, kemiklerin erimesini önlüyor, zihni açarak hafıza kaybı ile unutkanlığa karşı etkili oluyor, saçları ve cildi besliyor, keskin gözler için de birebir… Balığın faydaları aslında saymakla bitmiyor.

Sağlığımız üzerinde bu denli önemli rol oynadığı için de uzmanlar her fırsatta balığın haftada en az 2 gün soframızda yer alması gerektiğine dikkat çekiyor. Ancak balığın bu özelliklerinden en etkili şekilde faydalanabilmek için de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Balık doymamış yağ içeren omega 3 ‘ten zengin bir besin. Omega 3 yağ asitleri de kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Öyle ki 85 bin menopoz sonrası kadın üzerinde yapılan bir araştırmada; haftada 5 ve daha fazla balık tüketenlerde hiç balık tüketmeyenlere göre kalp krizi gelişme riski yüzde 30 daha az bulunmuş.

Balık içerdiği omega 3 sayesinde de zihni açarak hafıza kaybı ve unutkanlığı önlüyor. Omega 3 aynı zamanda beyin ve sinir sistemini de olumlu yönde etkiliyor. Fosfor ile A vitaminden zengin olması gözde meydana gelen dejenerasyonları önlüyor.

Balık aynı zamanda içerdiği kalsiyumla kemik kaybını da önlüyor. Protein içeriği açısından iyi bir kaynak olan balık doygunluk hissi de veriyor.

Balığın yanında roka yemeyin: Halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporoz, tedavi edilmediğinde omurga, kalça ile el bileklerinde ciddi kırıklara ve şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Bu yüzden kemik kaybına yol açan faktörlerden kaçınmak çok önemli. Bunun bir yolu da, balığın yanında roka yememek!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Özkahya, rokanın içeriğinde bulunan yüksek demirin balıkla birlikte yendiğinde kalsiyumun emilimini azalttığı uyarısında bulunarak, “Dolayısıyla özellikle kılçığıyla birlikte tüketilebilen küçük balıklardaki kalsiyumun vücut tarafından kullanılması için yanında roka yememeye özen gösterin” diyor.

Üzerine limon sıkın: Limon içerisindeki antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3’ün vücuttaki kullanımını arttırıyor. Balığa bir kaç damla limon sıkmak ise balığın zehirleyici etkisi mevcutsa vücuttaki toksik etkisini azaltıyor.

Balık ile yoğurdu birlikte tüketebilirsiniz: Balık bayatsa protein yapısında bulunan histamin miktarı artıyor. Histaminin fazla olması da vücutta toksik etki gösteriyor. Yoğurt proteininde de bulunan histamin bayat balık tüketildiğinde yüksek miktarda olan histamini daha da yükseltiyor. Bu sebepten dolayı da “balığın yanında yoğurt yenmez” deniliyor.

Özkahya, balık taze ise toksik etki göstermeyeceği için beraberinde, öncesinde veya sonrasında yoğurt ve süt grubu besin tüketmenin hiç bir sakıncası olmadığını belirtiyor.