Diyette hurma yenir mi? Hurma kaç kalori

Hurma tatlı bir besin olduğu için diyette olanların kafasını karıştırır. En çok da kaç kalori olduğu merak edilir. Peki hurma kilo yapar mı? İşte hurmanın faydaları ve kalorisi

857

Hurma, insanın ihtiyacı olan neredeyse bütün gıdaları bünyesinde barındıran mucizevi bir meyvedir. Bir adet kuru hurma ortalama 28 kcal’dir. İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler (A, B,C, D, K…) ve mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, çinko, bakır, iyot…) bulunur. Hurmada bulunan A vitamini göz sağlığının korunması başta olmak üzere sağlıklı bir cilt için önemli bir vitamindir. K vitamini ise kemik ve diş sağlığının korunması konusunda ön plana çıkmaktadır.Hurma en çok çeşidi bulunan meyvelerin başında gelir. Öyle ki bu meyvenin 99 farklı çeşidi olduğu söylenir. Hiç kolesterol içermeyen hurma bu anlamıyla tam bir kalp ve damar sağlığı dostudur.

HURMA KAÇ KALORİ?

Hurma kırmızı etin 2 katı, balık etinin 3 katı kadar kalori vermektedir. 100 gramı 261 kaloridir.

HURMANIN FAYDALARI

Tam bir enerji kaynağıdır. Birkaç hurma tam bir kalsiyum iğnesine veya bir bardak demir şurubuna denktir.Protein içeriği olarak çok zengin olmasa da 1.81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerdendir. Özellikle vejetaryen ya da vegan beslenenler için protein kaynağı olarak tüketilebilir. Yorgunluk ve bitkinlik hissedenlere bire birdir. Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Diğer meyvelere oranla içerdiği yoğun lif sayesinde sindirim sistemine faydalıdır.Bir insan sadece hurma yiyerek ve su içerek hayatını devam ettirebilir. Başka hiçbir meyvede bu özellik yoktur. Ayrıca sahip olduğu bileşenler sayesinde hurma, çağımızın yaygın birçok hastalığını önleyici ve tedavi edici etki gösterir.

HURMA KİLO YAPAR MI?

1 bardak içme suyunun içine 2 adet hurma koyun ve sabaha kadar bekletin. Daha sonra sabah uyandığınızda aç karnına bu hurmaları yiyip suyu için. Yöntemin daha etkili olması için suyun içine 1 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bu da kilo vermenize yardımcı olur.

HURMA ENERJİ VERİR

Hurma enerji değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Bu özelliğiyle, kış aylarında ve sabah saatlerinde tüketildiğinde vücuda zindelik ve enerji verir. Aynı zamanda vücut ısısını koruyarak üşümeyi engeller. Hurmada bulunan A, B vitaminleri ve magnezyum minerali beyin sağlığının korunması, güçlü bir hafıza ve öğrenme yeteneğinin gelişmesi için önerilen besin öğeleri arasında yer almaktadır.Hurma antienflamatuar yani vücutta genel olarak enfeksiyonu önleyici etkisi olan meyveler arasında yer almaktadır. Hurmanın bu özelliği yüksek oranda magnezyum minerali içermesinden ileri gelmektedir . 1 adet hurma günlük magnezyum ihtiyacının %3’ünü tek başına karşılar.Hurma sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak dahil edilmelidir. Bazı öğünler; sadece hurma ile dahi geçiştirilebilir. Örnek olarak hurmayı yoğurtla veya sütle bir öğünde tüketmek dahi yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta eğer hurma tüketip ardından diğer günlerde olduğu gibi yemeye devam ederseniz bu defa ise kilo alırsınız.Düzenli bir sindirim sistemi bağırsakların temizlenmesi anlamına gelir ve bu durum sindirim sistemiyle ilgili kolit, hemoroid ve kolon kanseri gibi hastalıkların görülme riskini azaltır. Hurmanın faydaları arasında en etkili olduğu sağlık sorunlarından biri alerjilerdir. Bunun nedeni de normal besinlerde pek rastlanılmayan organik kükürtün varlığıdır. Organik kükürtün mevsimsel alerjileri ve diğer alerji türlerine karşı önemli etkileri vardır.Hurma; alkol zehirlenmeleri için bir çare olarak kullanılır. Hurma, hızlı rahatlama sağlamak ve erken ayıkmak için kullanılabilir. Ayrıca alkolün sabah oluşacak etkilerini kırmak için geceden suya konulmuş hurmaları yemek çok faydalı olacaktır. Hurma yemenin doğum sancısını önemli ölçüde azalttığı söylenmektedir. Ayrıca hurma, emziren bayanların sütünü arttırmaktadır.

Hurmanın faydaları bu kadar değil; kulak uğultusu, duyma azlığı gibi rahatsızlıklara, müzmin öksürüğe, damar sertliğinde de çok etkili. Kanı ve böbrekleri temizliyor, tansiyonu ve kötü kolesterolü dengeliyor. Bel ağrılarına iyi geliyor, mesane ve böbrek iltihabı gibi sorunlara da etki ediyor.