İkiz anneleri hamilelik sürecinde neler yaşar? ikiz bebekler nasıl oluşur?

ikiz annelerinin gebelik esnasında ve sonrasında yaşayacakları ile kısa bir araştırma yaptık. İkiz bebekler nasıl oluşur? ikiz bebek bakımı gibi sorulara yanıt verdik.

1006

Ailede ikiz varsa ikiz olma ihtimali de vardır. Eğer annenin ailesinde ikiz gebelik varsa ikiz gebelik şansı artar. Bu kalıtsal bir durumdur. işte ikiz bebekler hakkında öğrenmek isteyeceğiniz her şey…

İkiz bebekler nasıl oluşur

Annenin yaşı ilerledikçe ikiz gebelik ihtimali artar (37 yaşında en yüksek ihtimal). Çift yumurta ikizlerine 80’de 1, tek yumurta ikizlerine 250’de 1 oranında rastlanır.

Döllenmeden sonra yumurta ikiye bölünürse tek yumurta ikizleri oluşur. Bu ikizler birbirlerine tıpatıp benzeyen, aynı cinsiyetten bireyler olurlar.

2 ayrı spermin 2 ayrı yumurta ile döllenmesinden ise çift yumurta ikizleri oluşur. Bu ikizler birbirlerine ancak bir kardeş kadar benzerler ve farklı cinsiyette olabilirler.
Anne adayları hamilelik dönemlerinde, özellikle son aylara doğru bol bol dinlenmeli, uykularına, beslenmelerine dikkat etmeli, ödemi önlemek için bol su içmelidirler. Bunları her hamilenin yapması gerekir; ama ikiz anne adayları daha fazla yük taşıdıkları için bu uygulamaları yapmaları özellikle önem taşımaktadır. Anne adaylarının ikiz bebekleri olacak diye aşırı yemek yemelerine gerek olmadığını özellikle hatırlatmakta fayda vardır. Bebekler için yapacakları alışverişlerini de son aylara bırakmamalıdırlar. Doğum sonrasında kendilerine yardım edecek kişileri önceden ayarlamalıdırlar. İkiz bebeklerde erken doğum ihtimali daha fazla olduğu için bu konuda da doktorlarıyla görüşüp önlemlerini almalıdırlar. Önceden bu planların yapılması acil durumlarda panik yaşanmasını önler.

İkiz anneleri

Doğum sonrası

Doğumdan sonraki ilk dönemler genelde anneler için zorlayıcı olmaktadır. Anne iki bebeği birden sütüyle beslemeyi istemekte ancak sütünün yetmeyeceği endişesine kapılabilmektedir. Oysa beslenmesine, dinlenmesine dikkat eder ve yakınlarından da yardım alırsa bebeklerini rahatlıkla emzirebilir. Gereği halinde bebeklere ek gıdalar verilebilir. Hemen uyarmakta fayda var: Bebeklerin aynı anda altını kirletmesi, aynı anda ağlaması hatta aynı anda hastalanması da her zaman başa gelebilecek durumlardandır. Bebeklerden biri mamasını yemediğinde diğeri de ondan etkilenip yemeyi reddedebilmektedir. Anne birini kucağına aldığında diğeri ağlayabilmekte, biri hastalandığındaysa anne diğer bebekle daha az ilgilenmek durumunda kalabilmektedir. Bu durum, annenin aklının daima diğer bebekte kalmasına, ihmal etmişlik duygusuna kapılmasına neden olabilir. Ancak hemen paniğe gerek yok; zira zamanla anneler bölünmeye bebekler de sıralarını beklemeye alışırlar.

İkiz bebeklerin bakımı

İkiz bebeklerin genellikle güçleri zayıf ve haftaları da erken olduğu için, bakımları ekstradan özen ister. Bu bakım süreci iyi bir planlamayla kolaylaşır. Bu noktada, günlük çizelgeler hazırlayıp bilgiler kaydedilir, özellikle ilk aylarda kayıt defteri tutularak her iki bebeğin de beslenme sayıları, miktarları, dışkılama saatleri, idrarları, uyku saatleri not edilirse daha kontrollü gidilebilir.

Anneye birkaç aile ferdinin vardiyalı olarak destek olması sağlanırsa bu da bebeklerin bakımını kolaylaştırır. Özellikle bebekler yıkanırken yanında mutlaka anneye yardımcı kişiler olmalıdır.

İkiz bebeklerin gelişimi

İkiz bebeklerde gelişim riskleri daha fazladır. Bu bakımdan gelişimleri daha sık kontrollerle takip edilmelidir. Aylara uygun hareketleri yapıp yapmadıkları, etraflarına ilgileri ve iletişimleri gözlenmelidir. Bazen ikizlerden biri diğerine göre daha geri gelişim gösterebilir. Bu durum takip edilmelidir. Gerekirse oyun terapileri ve fizik tedavilerle gelişimi hızlandırılmalıdır. Evde aynı yaşta bir kardeşin olması bebekler için avantajlıdır, birbirlerine arkadaş olurlar, üstelik bu durum dil gelişimlerine de fayda sağlar. Ancak sadece birbirleriyle olup başka çocuklarla iletişim kurmamalarını önlemek için oyun parklarına, oyun gruplarına sokulmalıdırlar.

İkizler her zaman ayrı bireyler olarak ele alınmalıdır, birbirleriyle kıyaslamaya sokulmamalıdır, her zaman aynı kıyafetlerle dolaştırılmaları doğru değildir, okul döneminde de ayrı sınıflarda bulunmaları gelişimleri için daha faydalıdır.