Kordon kanı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Kordon kanı saklama günümüzde birok hastalığa umutoluyor. Peki kordon kanı nedir?Kordon kanı nasılsaklanır? Hangi hastalıklarda kullanılır?

395

Günümüzde kanser ve anemi başta olmak üzere 80’denfazla kan hastalığının tedavisinde kullanılan kordonkanı, tedavi seçeneklerini geleceğe taşıyor. Buamaçla ‘Dünya Kordon Kanı Günü’nde farkındalıkyaratmak adına Yaşam Bankası, bilgilendirmetoplantılarıyla çeşitli etkinliklere ev sahipliğiyapacak Doğum sonrasında saklanarak muhafaza edilenkordon kanı, pek çok hastalığın tedavisinderol oynuyor. İlk olarak 1988 yılında Fransa’da Dr.Eliane Gluckman tarafından nakledilenkordon kanı, tıp dünyasında bir devrim olaraknitelendirildi. Kök hücre ihtiyacına ve bualandaki tüm başarılı gelişmelere rağmen, yeni doğanbebeklerden elde edilen kordon kanımaalesef çoğunlukla tıbbi atık olarak görülüyor. Ensaf kök hücre kaynağı olduğu ispatlanmışkordon kanının önemini anlatmak ve farkındalıkyaratmak için birçok ülkede 15 Kasım günü‘Dünya Kordon Kanı Günü’ olarak etkinliklerle kutlanıyor.

Kordon kanının önemini anlatmak ve farkındalık yaratmak için Türkiye’nin dört bir yanında eğitimler düzenleyen Yaşam Bankası, 15 Kasım Dünya Kordon Kanı Günü’nde düzenleyecekleri çeşitli etkinliklerle bilinçlendirme çalışmaları yapacak. Savethe Cord Foundation Türkiye bağlantılı tek yetkilifirması olan Yaşam Bankası FamiCord Group YetkilisiSerdar Burku, şunları söyledi: “Bu önemli günde biz deeğitime verdiğimiz sınırsız destek ve bilinçlendirmealanında ülke çapında yapmış olduğumuz toplantılarla‘Dünya Kordon Kanı Günü’nü çeşitli etkinliklerlegündeme getiriyor olacağız. Ülkemizdeki anne babaadaylarının kordon kanı ile ilgili yeterli araştırmayıyapıp, bu konuda doğru bilgiyi toplayıp, doğum öncesimutlaka kordon kanlarını saklatıp, saklatmamakonusunda kararlarını kendilerinin vermiş olmalarını tavsiye ediyoruz.”

Bankalamak veya bağışlamak verilebilecek en önemlikarar15 Kasım’ın dünyada Save the Cord Foundationöncülüğünde oluşturulan bir kampanya ile‘Dünya Kordon Kanı Günü’ olarak kutlandığını söyleyenSerdar Burku, günün öneminedeğindi. Vakfın kurucusunun sözünü hatırlatan Burku,şunları kaydetti: “Bu kapsamda vakfınkurucusu ve kordon kanı ile ilgili çalışmaların dünyaçapında öncülüğünü yapan Prof. Dr.Joanne Kurtzberg ‘Bebek bekleyen ailelerin doğumdanönce vermeleri gereken birçok önemlikarar bulunuyor. Kordon Kanı bankalamak veyabağışlamak ailelerin verebileceği kararlarınen önemli ve hayati olanlardan biridir.’ şeklinde netbir yorumla kordon kanının öneminevurgu yapmaktadır.”

3 bin 500 aileye ulaşmayı hedefliyoruz

Bu yılın Ocak ayından bu yana yaptıkları toplantılarda9 ayda 90’dan fazla yurt çapındaetkinlik yaptıklarını kaydeden Serdar Burku, bu sayedebirçok aileye ulaştıklarını dile getirdi.Kordon kanı hakkında bilinçlendirme çalışmalarındaulaştıkları aileler hakkında bilgi verenBurku, “Yaklaşık bin civarı toplam yüz yüze görüşmeile 2 bin 500 aileye ulaştık. Yıl sonunakadar bu rakamın 3 bin 500’e çıkmasını bekliyoruz”dedi. Burku ayrıca, Ocak ayı başından buyana yaklaşık 10 hekim toplantısında 300’e yakınhekime bilgilendirme amaçlı ulaştıklarını,bu rakamı yıl sonunda 400 civarına taşımayıhedeflediklerini kaydetti.

“Kordon kanı en verimli kaynak”

Kordan kanının çok önemli olduğunun altını çizenSerdar Burku şunları kaydetti: “Erişilebilirkök hücre içeriği açısından kordon kanı en verimlikaynak. Ailelere en büyük tavsiyem;doğumdan önce mutlaka kordon kanı ile ilgilidoktorunuzdan bilgi alın. ‘Evet’ veya ‘Hayır’kararını, karı koca olarak siz verin. Çocuğunuzunsağlığı için sizin yerinize başkaları kararvermesin. En önemlisi de bilgi eksikliği yüzündenkordon kanını saklatmadığınız takdirde,çocuğunuz ve kardeşlerinin, ileride oluşabilecekhastalıkların tedavisinden yoksun kalma riskioluşmasın.”