Kremasız balkabağı çorbası tarifi

Kış aylarının hem lezzetli hem de sağlıklı sebzelerinden balkabağının tatlısı kadar çorbası da rağbet görüyor. Peki kremasız balkabağı çorbası nasıl yapılır.

424

Küçük çocuklar dâhil her yaştan insanın tüketebileceği bu çorbanın ekstra olarak çok da fazla yararı vardır. Muhakkak yılda birkaç kere tüketilmesi gereken meyvelerden biri olan balkabağının çorba versiyonu için malzemeleri ve yapılması gerekenleri bu yazının devamında bulabilirsiniz. Afiyet olsun.

Malzemeler;

4-5 su bardağı kadar tavuk suyu
5-2 çay kaşığı kadar tuz
4 su bardağı rondo ile püre haline getirilmiş balkabağı
Orta boy ince ince doğranmış soğan
Yarım su bardağı krema (isteğe bağlı)
Maydanoz
Kekik
Sarımsak
Karabiber

Yapılışı;

Öncelikle çorbayı pişirmeden önce balkabaklarının yumuşaması için gerekli sıcaklığa erişmiş fırına atmalısınız. İdeal ısı balkabakları için 180 derecedir. Ayrıca, balkabağı çorbasını yaparken krema tercih etmiyor da olabilirsiniz. Bu çorbanızı yapmanız için engel olmayacaktır. Kremasız da çorbayı yapabilirsiniz.

– Balkabaklarının yumuşadığından emin olun ve soğumaya bırakın.
– Soğuyan balkabaklarını rondodan püre halini alıncaya dek çekin.
– Daha sonra tencerenin içine, tavuk suyunu, sarımsağı, balkabağı püresini, tuzu, karabiberi, kurusoğanı, kekiği koyun. En az yarım saat pişmesini bekleyin. Tüm malzemelerin birbiri ile özdeşleştiğinden emin olun.
– Piştiğine emin olduğunuz balkabağı çorbasını ocaktan alın ve bu sefer blender yardımı ile tüm çorbayı tekrar çekin. Bu sayede hem kıvamlı hem de katıksız bir çorba elde edeceksiniz.
– Ocağın altını tekrar yakarak tencereyi ocağa alın. – Bu sefer çorbanın üzerine kremayı dökerek yavaş yavaş karıştırmaya devam edin. Yaklaşık olarak 5 dakikalık bir karıştırma yeterli olacaktır.
– Pişen balkabağı çorbası servise hazırdır.
– İnce ince kıyılmış maydonoz parçaları ile servise sunulması önerilir.
– Eğer daha tatlı bir çorba yapmak istiyorsanız, o zaman malzemelerden kekik, sarımsak ve karabiberi çıkararak yerine havuç ve tarçın ekleyebilirsiniz. Bunun dışında krema yerine süt de kullanabilirsiniz.