Popüler erkek bebek isimleri nelerdir?

Anne baba adaylarını isim arama derdinden kurtarmak için en popüler erkek isimleri listesi hazırladık. Özellikle dini erkek bebek isimleri ve modern erkek isimleri merak ediliyor..

1568

Bebeğin cinsiyeti belli olduktan sonra isim arama telaşı başlıyor. Erkek bebek bekleyen anne ve baba adayları binlerce isim içinden seçim yapmaya çalışıyor. Bizde onlara kolaylık sağlamak için en popüler erkek bebek isimlerini anlamları ile birlikte listedik…

Bebek isimleri tercihleri konusunda çiftler fikir ayrılıklarına düşebilirler. En mantıklı olanı bebeğini karnında taşıyan annenin karar vermesi için süre tanımak olmalıdır. Ayrıca, bebeklerin iki isimli olması günümüzde daha da yaygınlaşan bir durumdur. Yalnız unutulmamalıdır ki, bebeklere konulan çift isimler doğru orantılı olarak onun çift karakterli olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de çocuklar büyüdüklerinde kendilerini benimsedikleri ismi tercih etmektedirler. İki isimli çocukların pek çoğu bir ismini diğer isminden daha çok sevmektedir.

AKAY: Dolunay

BULUT: Bulut

CEVAHİR: Mücevher

ÇAĞIN: Yıldırım

DEHA: Dahi

EDİZ: Yüksek değerli

FEZA: Gökyüzü

GÜZEY: Kuzey

HÜRAY: Ay gibi hür ve özgür

IŞIN: Işık çizgisi

JİYAN: Kızgın

KEYHAN: Dünya

MÜŞTAK: Özleyen kişi

NEHAR: Gündüz vakti

ONURAL: Şanlı

ÖZÜN: Hakkıyla kazanılmış, doğuştan gelen ün

PAMİR: Her şeye gücü yetebilen, yetkili

RUŞEN: Aydınlık

SENİH: Yüce kişi

TAYLAN: Uzun boylu kişi

URAL: Aydın gece, aydınlanmış

ÜLGEN: Ulu ve yüce

YORDAM: Beceri, rehber

ZEYCAN: Candan ve içten

Erkek isimleri, kız isimlerine göre daha sınırlı ve daha belli kalıplardadır. Modern erkek bebek isimleri 2017 yılında sıklıkla internette aranan bir konu olmuştur. Modern bebek isimleri daha çok yabancı kökenli isimler etrafında şekillenmiştir. Son yıllarda, eskiye oranla daha fazla yabancı isim; Türkçeye kazandırılarak ebeveynlerin işini kolaylaştırmıştır.

Modern erkek isimleri

Modern erkek isimleri, 2000li yıllardan itibaren sıklıkla değişiklik göstermiş ve artışa geçmiştir. Bu isimler eskiye oranla daha kısa hecelerden oluşmuş, daha anlamlı isimler olmuştur. Erkek isimleri modern çerçevede ele alındığında daha çok belli başlı isimler etrafında şekillenmiştir. Eski isimlerinde oldukça revaçta olduğu günümüzde, ebeveynler çocuklarına iki isim vermeyi tercih etmektedir. Bu isimlerde genellikle bir modern bir eski isim şeklinde olmaktadır. Bunun dışında erkek isimlerinde “Can” ismi de çok kullanılmaktadır. “Berke Can”, “Mehmet Can” şeklinde kullanımlar mümkündür. Bunun dışında pek çok farklı isimde artık bir araya getirilerek kullanılmaktadır.

Modern erkek isimleri kategorisinde 2016 yılında en çok beğenilen ve 2017 yılında da hızla kullanılmaya devam eden erkek isimleri; “Kayra”, “Ediz” ve “Kerem” olmuştur. Bu isimler Türk kökenli olmakla birlikte, yabancı isimlere de uyum sağlayabilen isimler arasındadır.

Ebeveynler, çocuklarına bazen çok sevdikleri bir sanatçının ya da bir aktörün ismini de verebilirler. Bu anlamda diziler ve filmlerde ki karakterler de ebeveynler için iyi bir isim arama platformudur.

Son olarak anne ve babaların çocuklarına isim koyarlarken kendi soyadları ile olan uyumunu da kontrol etmeleri gerekir. Bazı soy isimlerinin önüne konan isimler, oldukça kullanışsız ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu tür durumları düşünmek de kesinlikle anne ve babaların görevidir. Bebeğe konması planlanan isimlerin karakteristik açıdan analizlerinin yapılması da oldukça önemlidir. Doğru isim sadece kulağa hoş gelen seslerden ibaret değildir. Bunun için araştırmaların tüm boyutları detaylı şekilde analiz edilmelidir.