Siyah sarımsak saç çıkarır mı?

Siyah sarımsak Taşköprü mucizelerinden sadece biri.  Sarımsağı antibiyotik etkisi ve saç dökülmelerine karşı etkisi ile biliriz. Peki Siyah sarımsağın saça faydaları neler? Mesele saç çıkarır mı? İşte yanıtı...

696

Siyah sarımsağı ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Aslında Kastamonu Taşköprü’de yaygın olarak bilinir. Peki bildiğimiz sarımsaktan farkı ne? Taşköprü sarımsağı Coğrafi İşaretli Ürünlerden en çok öne çıkan yiyeceklerden. Dünyanın en iyi sarımsaklarından biri olabilmesi için ihtiyacı olan sıcaklık, nem, yağmur, ruzgar ve toprak birleşiminin dünyanın en kaliteli ve besin içeriği en zengin sarımsağının üretildiği Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen Siyah Sarımsak, 45 ila 60 gün boyunca belirli nem ve ısı altında tutularak kontrollü bir şekilde kurutularak elde ediliyor.

Siyah Sarımsağın üretiminde kullanılan tüm ekipmanlar uzman mühendisler tarafından Türkiye’de geliştirildi. İçeriğinde bulunan besinler, üniversite laboratuvarlarında test edildi ve sertifikalandırıldı.

SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI

Tat olarak erik kurusunu andıran siyah sarımsak, kanser önleyici ve hücre yenileyici etken madde SAC’i de çok yüksek oranda içeriyor. Orta Asya ülkelerinden özellikle Kore ve Çin’de ‘uzun yaşamın kaynağı’ diye adlandırılan siyah sarımsak, antioksidan özelliğiyle ve kanserle mücadelede etkili mucizevi bir ürün olarak biliniyor.

SİYAH SARIMSAĞIN HAKKINDA

* Siyah Sarımsak içinde birçok yararlı besin olması sebebiyle birçok hastalıktan korur.

* Kokusuzdur ve yenildikten sonra vücutta koku yapmaz.

* Oda şartlarında 8 ay süreyle saklanabilir.

* Siyah sarımsak günün herhangi bir saatinde bir veya iki diş çiğnenerek veya yutarak kullanılabilir.

* Siyah sarımsak salatalarda, makarna ve pizza gibi çeşitli yemeklerde kullanılabilir.