Tarihi dokusu ile Tarsus’da mutlaka görülmesi gereken yerler…

290

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tarsus Klikya’nın başkentiydi. Klikya’nın en önemli ve en büyük limanı haline Roma döneminde geldi.  İşte Tarsus nerede? Tarsus’da gezilecek yerler nereler? sorunun yanıtları…

TARSUS’A NASIL GİDİLİR?

En yakın havalimanı ilçeye 42 kilometre uzaklıktaki Adana Havalimanı. Adana Tarsus arası 35 kilometre. İlçenin Andolu bağlantılı tren seferleri 13 kilometre doğusundaki Yenice’den yapılıyor. Mersin, Adana ve İskenderun hattında çalışan trenler Tarsus’a uğruyor.
 

TARSUS GEZİLECEK YERLER

KLEOPATRA KAPISI: 1815’de Mısırlı İbrahim Paşa kentin ayakta kalan surlarını yıktırınca günümüze sadece Deniz Kapısı kaldı. 

ROMA YOLU: Kent merkezinde bazalt taştan inşa yolun Roma döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Yolun altında kanalizasyon sistemi ve tali kanallarla, kenarında hamur sularını toplayan kanallar mevcut.

 AZİZ PAULUS KİLİSESİ: Çarşıbaşı’nda bulunan lklisenin 1102’de Aziz Paulus Katedrali olarak inşa ettirildiği düşünülen yapı Ortaçağ’a tarihleniyor. Ulu Cami semtinde bulunan kilise Aziz Pulus Kilisesi’nin yerine geçen yüzyılın ikinci yarısında inşa ettirildi. 

AZİZ PAUL KUYUSU: Cumhuriyet Meydanı’nın yaklaşık 300 metre kadar kuzeyinde bulunuyor. Aziz Paul’un yaşadığı 35 metre. Kudüs hacı olmak için kente gelen Hristiyanlar bu suyu kutsal kabul ederek, suyundan içer

TARSUS MÜZESİ: Paleotik, Kalkolitik, Eski Tunç, Fiti, Urartu, Grek, Roma, Bizans,Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergileniyor. Ramazanoğullarından Kubat Paşa tarafından 1557’de inşa edilen medrese bugün müze olarak hizmet veriyor. 

TARSUS ŞELALESİ: İlçe merkezinin kuzeyinde burdan Çayı üzerinde bulunuyor. Roma döneminde şelalenin bulunduğu allan nekropol olarak kullanılmış.

KUBAD PAŞA MEDRESESİ: Gözlü kule’nin eteklerindeki yapı bugün Tarsus Koleji olarak hizmet veriyor. 1910’da inşa edilen bu beş katlı bina yüksek çatısıyla dikkat çekiyor.

GÖZLÜ KULE HÜYÜĞÜ: İlk çağlarda iman olarak kullanılan yerleşim bugün park olarak ağaçlandırıldı. Kleopatra Kapısı’ndan doğuya doğru ayrılan yoldan yaklaşık 300 metre kadar gidildiğinde höyüğün batı yamacına ulaşıyor. Kazılarda Neolitik dönemden İslam dönemine kadar buluntular çıkarıldı. Buradan çıkarılan eserler Adana Müzesi’nde sergileniyor.

BAC KÖPRÜSÜ: Adna Ankara karayolu Tarsus girişinde  Tarsus çayı üzerinde köprü İS 6. Yüzyılda bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırıldı. Eski dönemlerde köprü geçenlerden para alındığı için vergi anlamına gelen Bac adıyla anılıyor

ROMA YOLU(SAĞLIKLI KÖYÜ): Yaklaşık 3 metre genişliğindeki Roma Yolu ilçesini 15 kilometre uzaklıktaki Sağlıklı köyünde bulunuyor.  Taş levhalarla döşeli yol üzerinde 5 metre yüksekliğinde kemerli bir kamı bulunuyor. 

YEDİ UYURLAR MAĞARASI: İlçenin 17 kilometre kuzeybatısında Dedeler köyünde bulunan mağara Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal kabul ediliyor. Mağaraya 15-20 kadar basamaklı bir merdiven iniliyor. 

Çanakkale Assos gezilecek yerler rehberi…