Tekirdağ ve Şarköy tatilinde görülmesi gereken yerler…

Tekirdağ tatilinde gezilecek yerleri ve Şarköy'de mutlaka görmeniz gereken yerlerin listesini haberimizde bulabilirsiniz...

393

İstanbul’a 131 kilometre mesafede. Tekirdağ’ın kuzeydoğudan Karadeniz’e 1.15 kilometrelik bir kıyısı bulunuyor. Her yıl haziran ayının ilk haftasında kent ve ilçelerinde birçok festival düzenleniyor. Tekirdağ ve Şarköy’den Marmara Adası Avşa Erdek arasında feribot ve motor seferleri yapılıyor. Tekirdağ tatilinde gezilecek yerler rehberi arıyorsanız doğru yerdesiniz…

TEKİRDAĞ GEZİLECEK YERLER

TEKİRDAĞ MÜZESİ: Kent merkezindeki müzede Perinthos (Marmara Ereğlisi) Heraion (Karaevlialtı) Byzante (Barbaros) Apri (Kermeyan) ve heykelciklerden oluşan taş eserler ve Naip Tümülüsü odası buluntuları sergileniyor.

RAKOCZİ MÜZESİ: Macar Prensi 2. Ferenç Rakoczi’nin 1720 1735’ kadar yaşadığı ev Macar hükümeti tarafından 1932 yılında akına uygun olarak onartılarak müze haline getirildi.

NAMIK KEMAL EVİ: Şair Namık Kemal’in anısına 1840’ta doğduğu evin yakınına eski Tekirdağ evleri model alınarak 1993’te inşa edildi.

ESKİ CAMİ: Ertuğrul Mahallesi’ndedir. Zahire Nazırı Tekirdağlı Ahmet Ağa tarafından 1830’da yaptırıldı. Cami önündeki sekizgen şadırvan perde motifleriyle bezelidir Altı mihrap nişi istiridye motiflidir.

UÇMAKDERE: Muhacirlerin yani mübadele Selanik ve çevresinden gelenlerin yerleştiği eski bir Rum köyü. Tekirdağ’da Şarköy’e giden anayoldan ayrılık Barbaros ve Kumbağ üzerinden gereçerek gidiliyor. Yenilköy, Hoşköy Mürefte de bu yol üzerinde. Yamaç paraşütü Şenliği yapılıyor. Yurdun her yerinden ve yurt dışından paraşütçüler geliyor.

ŞARKÖY: Tekirdağ Malkara yolunun 48. Kilometresinde Karıştıran’dan güneye ayrılan yolla Şarköy’e ulaşır. Buradan sonra sırtala Eriklice Mürefte ve Hoşköy gelir

HOŞKÖY: Şarköyden başlayarak Eriklice Kalamış Mürefte Hoşköy Gaziköy ve Uçamakdere’ye kadar uzanan sahil Şarap Sahili olarak biliniyor.

ERİKLİCE: Tekirdağ’ın güneyinde yer alan Şarköy’e bağlı sakin sessiz bir balıkçı köyü Eriklice. Şarköy’e giden minibüsler Eriklice’den geçiyor. Köyün tertemiz kumsalları deniz tatili için tercih edilebilir. Küçük balıkçı lokantaları mevcut

TARİHİ HORA FENERİ: Şarköy’ün Hoşköy beldesinde Abdülmecit tarafından 1861 tarihinde yaptırıldı. Bu tarihten beridir aynı aile tarafından çalıştırılıyor.

Karış karış Ayvalık gezilecek yerler… İşte Ayvalık tatil rehberi…