TRT 1’de başlıyor! Kut’ül Amare nedir? Dizisi geliyor

Kut'ül amare dizisi TRT ekranlarında yayına başlayacak. Dizi adı ile oldukça dikkat çekiyor.  Peki Kutul amare nedir? Kutul amare kahramani kimdir? Kutul amare kelime anlamı...

409

Kut’ül amare tarihi dizileri tahtından edecek bir konuyu anlatacak. TRT 1’de yayınlanacak dizinin ilk fragmanı da yayınlandı. İşte dizinin adı ile ilgili merak edilenler…

Kut’ül amare nedir?

Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’den sonra en önemli zaferi olarak bilinen Kut’ül Amare Savaşı 100 yaşında. Cumhuriyet’in ilk yıllarında bayram niteliğinde kutlanan, fakat sonra unutulmaya yüz tutan bu tarihi zafer, yarın yani 29 Nisan 2016 tarihi itibariyle yeniden hayat bulacak.

29 Nisan 1916’da Irak Kut’ül Amare’de Halil Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerinin İngilizleri perişan ettiği Kut’ül Amare Muharebesi Zaferi, Cumhuriyet döneminde 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanırken, zamanla unutuldu. Ancak Osmanlı İmparatorluğu’nun son zaferi ve İngiltere tarihinin de en önemli askeri yenilgilerinden biri olan Kut’ül Amare’nin zafer bayramı 100. yaşında gündeme gelerek hayat buldu. Bir asırlık şanlı zafer, yarın yeniden kutlanacak.
Kut Zaferi’ni ve gündeme gelişini değerlendiren Araştırmacı-Yazar Müfit Yüksel, Kut’u Türkler, Kürtler ve Arapların birlikte kazandığını vurguladı. Generalleriyle birlikte 23 bin kişilik İngiliz ordusunun tamamının esir alındığı Kut Zaferi’nin yeniden hatırlanması bazı çevreleri rahatsız etti. Yüksel bu durumu; “Kemalist zihniyet Kut’ül Amare’yi önemsizleştirdi.” şeklinde yorumladı.