Tüp bebek öncesi hazırlık: Tüp bebek öncesi beslenme nasıl olmalı?

371

Tüp bebek öncesi hazırlık aşamasındaysanız önce beslenme düzeninizi elden geçirmelisiniz.  Doğal yol ve yöntemler ile gebelik elde edilmesi süreci yanında tüpbebek tedavileri öncesindeki zaman dilimi de sağlıklı beslenme açısından büyük önem taşır. Tedaviye daha sağlıklı başlamak, annelik serüvenine kilo kontrolünü sağlayarak adım atmak bebek gelişimi için de oldukça faydalıdır. Bu doğrultuda anneliğe hazırlanan bayanların yaşam şekillerinde yapacakları ufak değişiklikler hem gebe kalmayı kolaylaştırıyor hem de sağlıklı bir gebelik geçirmelerini sağlıyor.

Uzmanlar, gebelik öncesi dönemde edinilen sağlıklı beslenme alışkanlıklarının aynı şekilde devam ettirilmesini öğütlüyor. Çünkü gebe olan anne adayları için artık amaç sadece kendilerinin değil bebeklerinin de sağlıklı beslenmesi. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci: “Bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de obezite önemli bir sağlık sorunu. Obezite öncelikle karaciğer ve pankreas yağlanmasına sebep olmakta ve çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan hormonal denge karaciğerin sağlıklı çalışmasına bağlıdır. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için karaciğer ve pankreastaki yağlanmayı ufak beslenme değişiklikleri ile kontrol altına alabiliriz. Bu noktada çekinmeden yenilebilecekler listesi yaparsak ilk sırayı alacak besinleri şöyle sıralayabiliriz: Brokoli, karnabahar, sarımsak, soğan, avokado, enginar, pancar, balkabağı ve maydanoz. Tabi bu besinleri tüketirken dikkat edeceğimiz bir konu da tükettiğimiz gıdanın mevsiminde olması. Bununla birlikte artık herkesin bildiği üzere organik olmayan gıdalardan da uzak durulmalı” diyerek kafeinli içecekler, şekerli gıdalar, ekmek, makarna, pilav ve tuzdan da kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

Testosteron ve östrojen “kolesterol” olmadan sentezlenemez!

Kolesterol, sağlıklı kalabilmemiz için vücudu dengede tutmamızı sağlayan biyokimyasal bir madde. Son günlerde tartışma konularının başında gelen bir gündem olması ile birlikte çoğu diyet listesinden de tereyağı çıkartılıyor; süt, yoğurt ve peynirin yağsızı öneriliyor. Prof. Dr. Bahçeci: “Yağlar beslenmemizde çok önemlidir, sadece yüksek enerji kaynağı değil; birçok hormonun yapısına girerken hücre zarında da kritik bir yere sahiptir. Erkeklik hormonu testosteron ve kadınlık hormonu östrojen, D vitamini, safra asitleri ve kolesterol olmadan sentezlenemez. Özellikle A, D, E, K vitaminleri besinlerde yağ olmadığında bağırsaklarımızdan emilemez” diyerek yağların beslenme programlarından çıkarılmasının sağlıklı bir gebelik için yanlış bir tutum olacağının ve bireylerin bu konuda dikkatli olması gerektiğinin önemini vurguladı.