Yanlış bilgi seksi kötü etkiliyor!

Uydurma bilgiler cinsel ilişkilerde hiç beklenmeyecek sonuçlara sebep oluyor. Kadın ve erkeğin hurafelerden uzak durması gerekiyor. Peki nedir seksle ilgili yanlış bildiklerimiz...

708

Psikoterapist Cem Keçe, ankette yer alan ve cinsel mitler içinde en fazla öne çıkan yanlışları ve doğru bilgileri açıkladı. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından ‘Cinsel Mitler’ anketine göre, başta cinsel isteksizlik, erken boşalma ve iktidarsızlık olmak üzere erkeklerin yaşadığı cinsel işlev bozukluklarında cinsel mitlerin yani hurafelerin, doğru bilinen yanlışların payı azımsanmayacak kadar yüksek…

İŞTE YANLIŞLARIMIZ VE DOĞRULARI

1. YANLIŞ: Tüm fiziksel yakınlaşmalar sevişme ile sonuçlanmalıdır.

DOĞRU: Fiziksel yakınlık, sevilmek, dokunmak, sarılmak, öpmek, sadece cinsel ilişki isteğinin değil aynı zamanda sevgi, saygı ve ilgi ihtiyacının da bir ifadesidir. Sekse giden yolda kaldırım taşlarıdır. Özellikle kadınlar sonu seksle bitmeyen fiziksel yakınlaşmalara ihtiyaç duyarlar. İşte o zaman ‘Sadece seksi değil, beni arzuluyor’ noktasına gelirler.

2. YANLIŞ: Sevişmeyi başlatan kadın ahlaksızdır.

DOĞRU: Bu cinsel mit, toplumun kadını yüceleştirmesi ve ona cinselliği yakıştırmaması, iffeti korumak, cinselliği yaşamanın tehlikeli olduğu ve erkeklerden korunması gerektiği, cinselliği yaşamanın tehlikeli olduğu gibi anlamsız inanışlardan kaynaklanmaktadır. Oysa kadının da cinsel hazlar yaşama ve cinsel doyuma ulaşma ihtiyacı ve hakkı vardır.

3. YANLIŞ: Cinsellik birleşmeden ibarettir.

DOĞRU: Cinsellik, ruh, beden ve zihin üçgeninde yaşanılan çok güzel bir süreçtir. Yani cinsellik çok boyutlu bir kavramdır. Bu boyutların eksik bırakılması ile yaşanan cinsellik, kadında ve erkekte cinsel sağlık sorunlarına yol açar. Seks yapmak; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza ve hissetmeye odaklanarak, herhangi bir performans hedefi koymadan, zamandan kopma, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni bir armağan gibi paylaşabilme, kimseyi tatmin etme zorlantısı olmadan, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…

4. YANLIŞ: Cinsellik sonu başarılı olunması gereken bir sınavdır.

DOĞRU: Cinsellikte önemli olan ‘sonuç’ değil ‘süreç’tir. Süreç keyifli olduğunda sonuç kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Sonucu belirlemeye çalışmak veya cinselliği başarılı olunması gereken bir sınav gibi görmek onun gizeminden ve şifa veren sırrından uzaklaşmamıza yol açar. Çünkü cinsellik doğası gereği içinde en özel anları barındırır. Bu özel anlar bir sınav olarak yaşandığında, kişiler karşılıklı olarak kendilerini ispat çabasına girer ve anın tadını çıkarmak yerine birbirlerini ya da kendileri takip süreci başlar, cinsel hazza konsantre olamazlar. Bu şekilde yaşanacak birliktelikte cinsel sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

5. YANLIŞ: Erkekler cinsel ilişkiye her zaman hazırdır.

DOĞRU: Bu, erkeklerde sertleşme bozukluklarına neden olabilecek en yaygın cinsel mitlerden biridir. Erkeği büyük bir stres ve yük altında bırakır. Cinselliği mekanik bir performans kılan bu düşünce tamamen yanlıştır. Oysa erkek de etten ve kemikten bir varlıktır ve duyguları vardır, ruhen ve bedenen hazır olduğunda ve cinsel istek duyduğunda seks yapabilir. Cinsellik‘cinsel istek’, ‘cinsel uyarılma (sertleşme ve cinsel coşku)’, ‘plato (zevkli düzlük)’, ‘boşalma veya orgazm’ ve ‘çözülme ve cinsel doyum’ şeklinde 5 evreden oluşur. Cinsel istek olmadan seks olmaz.

6. YANLIŞ: Cinsel ilişkide en doğru pozisyon erkeğin üstte olduğu pozisyondur.

DOĞRU: Cinsel ilişkide en doğru pozisyon diye bir olgu yoktur. Çünkü cinsellikte neyin normal neyin anormal olduğunu söylemek, hangi pozisyonun daha zevkli olduğuna karar vermek zordur. Burada durum tamamen çifte, ortama ve o anki ruh haline bağlıdır. Çiftler neyi istiyorlarsa ve onlar için ne doğalsa o, o an için doğru ve en iyi olandır.

7. YANLIŞ: Güçlü erkekler üst üste birkaç kez sevişirler.

DOĞRU: Cinsel birlikteliği yaşayan ve doyuma ulaşan her erkek, doyum arkasından ‘refrakter dönem’ denilen bir çözülme sürecine girer. Bu dönemde erkek dinlenir ve yaptığı seksin doyumunu yaşar. Bu süreçte fizyolojik olarak erkek yeni uyarılma veya boşalmaya hazır değildir. Genellikle bu dönem yaşa ve bedensel performansa bağlı olarak 30 dakika ile 1 saat arasında değişir.

8. YANLIŞ: Erkekler için skor ve kaç defa boşaldıkları çok önemlidir.

DOĞRU: Kadın ve erkeğin bedensel özellikleri cinsellikte de çok farklıdır. Kadınlar, uyaranların bileşimi ile arka arkaya defalarca orgazm olabilirken erkeklerde bu durum söz konusu değildir. Yani bir erkeğin kadın gibi arka arkaya boşalması mümkün değildir. Kaldı ki cinsellik ortak paylaşım, mutluluk, haz alma, iki bedeni bir ve bütün olarak hissetmek ve duyguları hareketle karşılıklı birbirine aktarmak olarak tanımlanır. Burada mühim olan skor değil, paylaşılan hazzın ve zevkin oranıdır. Erkeğin partnerinin manevi olarak tatmin olmasını sağlayabilmesinin birçok yolu vardır ama bunların en iyisi olan beş yol şöyledir: (1) aşkla dokunmak, (2) ilgiyle dinlemek, (3) birlikte kaliteli vakit geçirmek, (4) onu biricik kılmaktır, (5) romantizm sunmak… Bu beş yolu izleyen bir erkek, kadını manevi olarak tatmin etmiş olur. Cemal Süreya’nın dediği gibi; “Bazı adamlar, incitmeden sevemezdi; kırardı, dökerdi, yangınlar bırakırdı arkalarında… Bazı adamlarsa, tüm geçmişi unutturur, parmak uçlarından öperdi…” Yani erkeğin nezaketli olanı makbuldür; skor takıntısıyla sekse zorlayanı değil, soğukluğuyla üşüteni değil, nezaketle seveni; öfkesini kusanı değil, nezaketle öpeni; olumsuza odaklananı değil, nezaketle iltifat edeni; çok konuşup yoranı değil, nezaketle dinleyip anlayanı…

9. YANLIŞ: Erkekler kadınlara nasıl zevk verileceğini bilmelidir.

DOĞRU: Her kadın çok özel ve biriciktir. Ve zevk vücutta sürekli yer değiştirir. Bu nedenle bir erkeğin kadına nasıl zevk vereceğini tam olarak bilmesi mümkün değildir, konuşarak zek noktaları ve zevk alma şekilleri keşfedilecek bir süreçtir. Cinsellik, iki insanın yaşadığı ve birbirine zevk ve haz verdikleri çok özel bir deneyimdir. Erkeğin cinsellikte öncelikli sorumlulukları olduğunu iddia eden bu cinsel mit, performans endişesine neden olur. Cinselliği bir yarış, güç gösterisi, beceri imtihanı olarak gören erkek eninde sonunda sertleşme ve boşalma sorunlarıyla yüzleşebilir.

10. YANLIŞ: Erkek adam sevişme talebine hayır diyemez.

DOĞRU: Sevişmeyi reddetmek, eşi ya da partneri reddetmek veya partneri sevmemek anlamına asla gelmez. Kadın ya da erkek için ‘istemek’ gibi ‘reddetmek’ de kutsal bir haktır. Bu nedenle eğer içinden cinsel istek gelmiyorsa erkek cinselliği kabul etmek zorunda değildir. Zaten zorunda kalınarak ‘evet’ denilmiş bir cinsel birliktelikte haz ve doyum eksikliği hissedilmesi, sertleşme sorunu yaşanması mümkündür.