Kekik (Zahter) faydaları nelerdir?

Eskiler kekikin faydalarından en çok bağırsak problemleriyle ilgili olanları bilir. Ancak bu şifalı bitki baş ağrısından bronşları temizlemeye kadar birçok farklı hastalık türünde tedavi edici özelliktedir.

521

Kekik bölgelere göre güveyotu, sinek kanadı, zatrin, sater, anzer çayı, çatır, zahter, kakuk, keklik otu, zater, nemamulotu gibi isimlerle anılır. İsmi ne olursa olsun yetiştirmesi zahmetsiz olan kekik bitkisi salataların da vazgeçilmezidir.

Kekikin yararlarını ana başlıklar halince incelersek;

1.Bronşit ve Öksürük

Kekik, özellikle kekik yağı, öksürüğü hafifletir ve durdurmaya yardımcı olur. Kekik yağı ya da taze kekik, akut bronşit semptomlarını hafifletir. Kekik çayı ise, boğaz ağrısını ve öksürüğü iyileştirici etki yapmaktadır.

2.Akne

Kekik, anti bakteriyel özelliği ve içerdiği benzoil peroksit içeriği sayesinde, akne temizliğine yardımcıdır. Kekik özlü kremler ya da yüze uygulanan kekik suyu, ciltteki akne oluşumunu engeller ve dezenfekte eder.

3.Saç Dökülmesi

Kekik suyu ya da yağı, saç köklerini besler ve güçlendirir. Kekik, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

4.Tansiyon

Kekik, tansiyonu dengeler. Özellikle yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Üstelik, kolestrolü de düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, kekik suyu da, hipertansiyonu düşürücü etki göstermektedir.

5.Kemik Sağlığı

Vitamin K, demir, kalsiyum ve manganez bakımından zengin olan kekik, kemik sağlığını destekler. Ayrıca, kemik ve iskelet hastalıkları riskini azaltır.

6.Sindirim

Uzmanlar, sağlıklı bir sindirim sistemi için kekik tüketmenizi tavsiye etmektedir. Ayrıca kekik, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de etkilidir.

 7.Soğuk Algınlığı

Özellikle kekik çayı, grip, nezle ya da soğuk algınlığını hafifletmektedir. Kekik çayı, boğaz ağrısını da hafifletici etkiye sahiptir.

8.Bağışıklık Sistemi

Vücudumuz vitaminleri kendisi üretememek durumundadır ve her gün tüm vitaminleri dışarıdan alması gerekmektedir. Kekik ise, vitamin A ve vitamin C bakımından zengindir. Bunların dışında, bakır, lif, demir ve manganez gibi bileşenler bakımından da zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller ise, bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir. Bu bakımdan kekik, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.

9.Cilt Temizliği

Face cream woman applying skin cream under eyes. Beauty eye contour cream, wrinkle cream or anti-aging skin care cream. Beautiful young mixed race Asian Chinese / Caucasian female beauty model in her 20s isolated on white background.

Özellikle kırmızı kekik yağı, cilt temizliği ve sağlığı için önemlidir. Kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, güzel bir cilt elde etmenize de yardımcı olacaktır.

10.Ağız ve Diş Temizliği

Kekik suyu ile ağız içi ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden kekik, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde hoş bir koku bırakır.

11.Bağırsak Sağlığı

Kiwifruit-derived-supplements-may-boost-bowel-health-for-healthy-people-RCT-data

İçermiş olduğu çeşitli maddeler yardımı ile bağırsak sağlığını destekler ve antioksidan etkisi sayesinde bağırsakları temizlemeye yardımcı olur.

12.Gastrit

Kekik genel olarak sindirim sistemini koruyucu etki gösterdiğinden dolayı, mide ile ilgili sıkıntılarda da korucu ve önleyici etki göstermektedir. Kekik, gastrit rahatsızlığını da önleyici etki göstermektedir.

13.Meme Kanseri

Kekik içermiş olduğu birtakım bileşenler yardımı ile, kanser hücrelerini imha etmektedir. Türkiye’deki Celal Bayar Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yabani kekik otunun, meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Üstelik, kekik, DNA üretimi sırasında kanserli hücrelerin çoğalmasının da önüne geçmektedir.

14.Anti Kanserojen

Kekik, kanserli hücre çoğalmasını engelleyici ve durdurucu etki gösterdiğinden, kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

15.İdrar Söktürücü

Kekik suyu ya da kekik çayı, idrar yollarını rahatlattığı için, idrar söktürücü olarak da yardımcıdır.

16.Mantar Enfeksiyonu

Kekik, ayak ve tırnak mantarını iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan etkisi sayesinde kekik, mantar enfeksiyonunu önler.